Robbanás előtti állapot: megint tarolhat a rettegett vírus a földeken

agrarszektor.hu
Mivel továbbra sem esett az eső, a talajok teljesen kiszáradtak, a még kint lévő növényeken napközben a lankadás jelei mutatkoznak. Az országos nedvességhiány alól csupán a Dunántúl déli része volt kivétel, ahová bőségesen jutott a csapadékból. A kukorica betakarítását semmi sem gátolta, ezért novemberre már alig maradt aratnivaló. A kalászos vetések azonban szenvednek a vízhiánytól és a kártevőktől.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az őszi kalászos gabonák közül az árpa fejlettsége jónak mondható, a korábbi egyenetlen növekedés már kevésbé látható rajta, olvasható a magyarnovenyorvos.hu oldalán. Most a fő problémát az utána vetett búzák lassú kelése okozza, mert a teljesen kiszáradt talajokon a foltos és hiányos kelés jellemző az ország legtöbb tájegységén. Ha esne még a közeljövőben, az még segítené a búzát a további fejlődésben a tél beállta előtt, bár gyakori eset, hogy a téli hótakaró alatt kel ki a kenyérnekvaló. De az lenne az ideális, ha még az ősz folyamán bekövetkezne a búza bokrosodása.

A meleg ősz hatására jelentősen nőtt a gabonák levéltetű- és kabóca-fertőzöttsége. A szárnyas levéltetvek mellett már általánosnak mondható a kis levéltetű-kolóniák jelenléte is az árpa- és a búzavetésekben. Ha tovább folytatódik a kártevők számára kedvező időjárás, akkor fel kell készülni a levéltetvekkel és a kabócákkal behurcolt gabonavírusok járványszerű elterjedésére is. Az őszi gabonákon legszembetűnőbben az árpa sárga törpülés vírusa figyelhető meg, de a virológiai tesztek különböző vírusok többféle kombinációját mutatták ki. Jelentős fertőzés esetén, vagyis 10 %-os szint felett, érdemes lehet megfontolni a vírusvektorok elleni védekezés elrendelését.

A levéltetvek általános elterjedése jellemző a repcevetésekre is. Az utóbbi évek kutatásai arra derítettek fényt, hogy a vírusfertőzött repce esetében jelentősnek mondható terméscsökkenéssel kell számolni. A jelenlegi nemesítési irányokban ezért fokozott hangsúllyal szerepel a vírusrezisztencia. Addig is azonban marad a levéltetvek elleni kémiai védekezés. A növényorvosok fotói azt bizonyítják, hogy a nyárias ősz hatására több térségben felerősödött a repce káposztalégy-fertőzöttsége. A beteg növényeket azonban már semmi sem mentheti meg a pusztulástól.

A repcék többsége már elérte a 7-8 leveles állapotot, így már nem halogatható a regulátorozás. Le kell lassítani a további intenzív növekedést, hogy a továbbiakban inkább a gyökérnyak erősödjön.

Jön az év vége kihagyhatatlan agrárrendezvénye, a kétnapos siófoki Agrárszektor Konferencia! A december 4-5-i esemény egyedülálló módon foglalja össze és mutatja be az agrárgazdaság legnagyobb érdeklődésre számot tartó, legaktuálisabb témáit az államigazgatási szféra és az üzleti élet csúcsvezetőinek részvételével. A konferencián elhangzó információk segítséget nyújtanak abban, hogy az agrárium szereplői megalapozott gazdasági döntéseket hozhassanak, és még sikeresebbé tehessék gazdálkodásukat, üzleti tevékenységeiket. Regisztráljon most a december 4-5-i siófoki Agrárszektor Konferenciára!
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?