Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A száraz, meleg időt kihasználva a migráló levéltetű fajok még intenzíven keresik gazdanövényeiket. Az érő és erjedő gyümölcsökön és szőlőn még most is sok a pettyes szárnyú muslica, mérhető gazdasági kárt ugyan már nem tudnak okozni, de a jövő évi populációt még erősíthetik, olvasható a magyarnovenyorvos.hu oldalán.
Az alma kivételével már minden lombhullató haszon- és dísznövény intenzíven veti le a leveleit. A füvesített kertekben még azelőtt el kell távolítani a lehullott lombot, hogy maradandó károkat okozna, mert a tartós takarás alatt, különösen, ha nedves is a falevél, könnyen befülledhet a pázsit. Az a legoptimálisabb megoldás, ha néhány naponta összegyűjtjük a lehullott lombot és komposztáljuk. Az viszont a lehető legrosszabb megoldás, ha elégetjük, mert ezzel nemcsak a levegőt szennyezzük, de értékes szerves anyagot, illetve tápanyagokat égetünk el. Nem beszélve arról, hogy az ország több megyéjében is tűzgyújtási tilalom van érvényben.
A hideg idő közeledtével már felszedhető a sárgarépa, a petrezselyem, a zeller és a cékla. Tartós tárolásra csak az egészséges, sérüléstől mentes termés alkalmas, a csökkent értékűeket a lehető leggyorsabban fel kell dolgozni. A hidegtűrő káposztafélék betakarításával még várhatunk, a leveles kel és a bimbóskel akár kint is hagyható télire a kertben. A póréhagyma áttelelő változata szintén alkalmas szabadföldi tárolásra.
Az eddigi kerti munkák szomorú tapasztalata, hogy rengeteg a telelésre elvermelő csupasz csiga, azok közül is a spanyol csiga. Az idén újabb, hazánkban eddig ismeretlen csupaszcsiga-fajokat találtak, így a malaccsigát és a feketefejű csigát. Még nem ismeretes, hogy miként viselkednek az itteni klímán, de sok jóra ne számítsunk. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a megjelent inváziós fajok többsége akklimatizálódott, és természetes ellenségeik híján nagy nehézségeket okoz a kordában tartásuk.