Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Ezeket a növényeket ugyanis nem azért fogják Föld körüli pályára állítani, hogy a Nemzetközi Űrállomáson szolgálatot teljesítő űrhajósok lazíthassanak egy kicsit, és csaphassanak egy görbe estét, derítette ki a Digital Trends. A világűrbe juttatott kannabisz növények egy tudományos kísérlet részét képezik majd, amely a mezőgazdasági technológiákkal foglalkozó Front Range Biosciences cég neve alatt fog futni.
A Front Range Biosciences a kávé- és kendernövények új fajtáinak nemesítésén dolgozik, és ennek során kíváncsiak arra, hogy ezek a növények hogyan viselkednek űrbéli körülmények közepette. A vállalkozás arra a kérdésre próbál választ találni, hogy a kiválasztott növények hogyan és miért változnak meg mikrogravitációs környezetben. Emellett azt is vizsgálják, hogy a kannabisz növényeknek milyen lehetséges felhasználásai módjai vannak még, akár élelmiszerként, akár nyersanyagként, akár bioüzemanyagként. A kísérletre kiválasztott kenderfajtát pedig már csak azért sem lenne érdemes drogként felhasználni, mivel nagyon kicsi pszichoaktív hatást fejt ki.
A cég abban reménykedik, hogy ha másban nem is, abban új eredményeket érnek el, hogy hogyan lehet hatékonyan növényeket termeszteni az űrben, ami rövid- és hosszútávon is hatalmas segítség lenne az űrhajósoknak. Ez az egyik első alkalom, hogy valaki a mikrógravitáció és az űrrepülés hatásait vizsgálja a kávé- és kenderfajok tekintetében. Feltételezhető, hogy a növények az űrben mutációkat tapasztalnak, mondta Dr. Jonathan Vaught, a Front Range Biosciences társalapítója és vezérigazatója. Dr. Jonathan Vaught elmondta, hogy a vállalata azt is vizsgálni fogja, hogy ezek a változások a növények szerkezetében megmaradnak-e, ha a növények visszatérnek a földi környezetbe, és ha igen, hasznosíthatóak-e kereskedelmileg.
A legfeljebb 480 növénytenyészetet egy speciális inkubátorban fogják elhelyezni, amely állandó hőmérsékletet biztosít majd számukra az ISS-re történő utazás során. Amikor megérkeznek, a növények 30 napot fognak mikrogravitációs környezetben tölteni, ami alatt megfigyelik a környezeti körülményeiket. A növényi cellákat aztán visszaküldik a Földre, hogy a tudósok tanulmányozhassák, hogyan változtatta meg a DNS-üket a változó gravitációs szintek és a kozmikus sugárzás.
A növények a SpaceX CRS-20 teherhajójával fognak utazni, amely a tervek szerint 2020. márciusában fogja meglátogatni a Nemzetközi Űrállomást.