Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A múlt hétvégén vált ismertté, hogy amerikai hatóságok beállnak a Bayer mögé a gyomirtóval kapcsolatos eljárásokban, ami megkönnyítheti a Bayer dolgát a perekben - írja a handelsblatt.com. A Bayer részvényei emelkedni kezdtek a hír hallatára.
Az USA környezetvédelmi hatósága, az EPA és az amerikai igazságügyi minisztérium egy olyan állásfoglalást nyújtott be a San Francisco-i bíróságon, amelyikben felszólítják a bírákat arra, hogy a Hardeman ügyben hozott döntésüket vizsgálják felül. Ez az az eset, amit márciusban zártak le a Monsanto/Bayerrel szemben. A felperes, Edwin Hardeman azzal vádolta a Monsantót, hogy az általa forgalmazott glifozát alapú gyomirtó miatt lett rákbeteg. A bíróság a vádat igazolva látta, és 80 millió dolláros büntetést szabott ki a vegyipari vállalatra. Az ügyben eljáró bíró a büntetési összeget később 25 millió dollárra mérsékelte, de az ítéletet nem változtatta meg. Az amerikai hatóságok most éppen erre szóították fel a bírót.
Az EPA és az igazságügyi minisztérium azért tudtak beleszólni a perbe, mert az ügyet egy szövetségi bíróságon tárgyalták. Az EPA szerint az ügyészek figyelmen kívül hagyták a szövetségi környezetvédelmi minisztérium illetékességét az ügyben.
A vádirat lényegi pontja pedig az volt, hogy a Mosanto szándékosan nem tájékoztatta a felhasználókat a használati utasításban arról, hogy a glifozát rákot okozhat. Csakhogy egy ilyen jellegű használati utasításhoz magának az EPÁ-nak is hozzá kellett volna járulnia, ám a hivatal veszélytelennek ítélte a totális gyomirtót.
A Bayer számára nagyon jól jött az amerikai hatóságok beavatkozása, mivel ez hatással lehet a többi per kimenetelére is, ahol a vád ugyanezen az alapon nyugszik. Az ítéletekre valamikor a jövő év folyamán kerül sor. Az elsőként megindított per, Dewayne Johnson esete, már 2020 elején lezárulhat. Ennek kimenetele kulcsfontosságú lesz a Bayer számára, hiszen sikerült az ügyészektől időt kérnie egy méltányos kártérítési összeg kialkudására a felperesekkel. Ha a hatóságok és a vegyipari vállalat ügyesen védi az álláspontját, és jól jön ki az első perből, akkor ez alapvetően befolyásolja a Bayer alkupozícióját. Úgy tűnik, igaz a mondás: aki időt nyer, életet nyer.