Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Pert nyert egy magánszemély az Egyesült Államokban a Bayer AG ellen. A bíróság elsőfokú ítéletében arra kötelezte a vállalatot, hogy 1,25 millió dollárt fizessen meg John Durnellnek, aki beperelte a vállalatot, azt állítva, hogy a Roundup gyomirtó szerrel való érintkezés miatt lett rákos - írta meg a Reuters. W. Wylie Blair, a felperes ügyvédje szerint az ítélet megszakította a vállalat győzelmi sorozatát, ugyanis a Bayer AG az előző kilenc Roundup-perben győzött. Az ügyvéd beszélt arról is, hogy ez a per volt az első, amelyben az esküdtek bizonyítékokat hallgattak meg arra vonatkozóan, hogy a Roundup fő összetevőjén, a glifozáton kívül a Roundupban lévő más vegyi anyagok is rákot okozhatnak.
John Durnell, mint sok más felperes, aki a Roundup miatt perel, azt állította, hogy nála is kialakult a non-Hodgkins limfóma nevű rákfajta. Az ügyvéd elmondása szerint a betegség jelenleg remisszióban van. Az ítélet büntető kártérítést nem tartalmazott. Az ügyvéd örömét fejezte ki, hogy a három heti kemény jogi csatározás után a bíróság a javukra ítélt. A Bayer azóta már közleményben jelezte, hogy fellebbezni fog az elsőfokú ítélet ellen.
A Rounduppal kapcsolatos perek azóta kísérik a Bayert, hogy 2018-ban a mezőgazdasági vetőmagokat és növényvédő szereket gyártó Monsanto Co. 63 milliárd dolláros felvásárlásának részeként megszerezte a márkát. A német konglomerátum azt állítja, hogy több évtizedes vizsgálatok bizonyították, hogy a Roundup és hatóanyaga, a glifozát biztonságos az emberi használatra.
Továbbra is kiállunk a Roundup biztonságossága mellett, és minden jövőbeli peres eljárásban megvédjük termékeink biztonságosságát és jóhiszeműségünket
- közölte a Bayer AG.
A Bayer 2020-ban a legtöbb Roundup-ügyet 10,9 milliárd dollárig terjedő összegben rendezte, de még mindig közel 40 ezer, a gyomirtószerrel kapcsolatos üggyel kell szembenéznie. A vállalat az amerikai Legfelsőbb Bíróság előtt próbálta megtámadni a felperesek lehetőségét, hogy az állami jog alapján perelhessenek, eddig sikertelenül.
A helyzetet bonyolítja, hogy az Európai Unión belül nagyban zajlik a vita a Roundup fő összetevője, a glifozát engedélyének megújításáról. Egy ilyen bírósági ítélet pedig nemcsak a további amerikai perekben lehet precedensértékű, de az európai szabályozás során is komoly érv lehet az engedély megtagadása mellett.