Ez nagyot fog szólni: Brazília beperelte a globális mammutcéget

Ez nagyot fog szólni: Brazília beperelte a globális mammutcéget

agrarszektor.hu
A brazil környezetvédelmi ügynökség (IBAMA) beperelte a Syngentát. Az IBAMA azt állítja ugyanis, hogy a vegyipari vállalat "környezeti károkat" okozott azzal, hogy olyan növényvédő szereket gyártott és értékesített, amelyekben a törvény által megengedettnél sokkal nagyobb koncentrációban használtak rákkeltő anyagot.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Óriási pert akasztott a Syngenta nyakába Brazília. A múlt héten benyújtott keresetben az IBAMA közölte, hogy kártérítést követel a mérgező termék használatából eredő környezeti és emberi egészségügyi problémák orvoslására - írta meg a Reuters. A brazil környezetvédelmi ügynökség szerint a vegyipari vállalat jelentős károkat okozott azzal, hogy olyan növényvédő szereket gyártott és értékesített, amelyekben a törvény által megengedettnél sokkal nagyobb koncentrációban használtak rákkeltő anyagot. Az IBAMA közölte a Sao Pauló-i szövetségi bíróval, hogy bizonyítékot talált arra, hogy az "Engeo Pleno" rovarölő szer gyártása során az engedélyezett mennyiség majdnem háromszorosát meghaladó mértékben használták a "bronopol" nevű anyagot. Az IBAMA állítása szerint ezt az anyagot illegálisan adták két másik rovarölő szerhez is, amelyeknek az egyébként nem képezi a részét.

A Syngenta közölte, hogy a bíróság előtt "bizonyítékot nyújtott be arra vonatkozóan, hogy nem áll fenn semmiféle kockázat vagy környezeti kár", amely az állításokból ered. A svájci székhelyű cég szerint az ANVISA egészségügyi ügynökség, a mezőgazdasági minisztérium és maga az IBAMA is nemrég hagyta jóvá az "Engeo Pleno" új változatát, amely a perben említett készítményekben található bronopol szintjén alapul. A vállalat a másik két termékkel kapcsolatban nem nyilatkozott, de közölte, hogy több intézkedést is hozott "az IBAMA által egy 2021-es ellenőrzés során észlelt jellegű hiba lehetőségének kiküszöbölésére". A Syngenta 4,7 millió litert gyártott volna ebből a három rovarölő szerből, amelyből legalább 4,4 millió liter került forgalomba az ügynökség által benyújtott és a bíróságnak bemutatott bizonyítékok szerint.

Az IBAMA becslése szerint az állítólagosan hamisított termékek értékesítése több mint 400 millió reáis (közel 25 milliárd forintos) bevételt hozott a vállalatnak. Az ügynökség azt is kérte a bírótól, hogy kötelezze a 2017 óta a ChemChina által ellenőrzött vállalatot az eladott, de a piacról még nem kivont termékek azonosítására, összegyűjtésére és megfelelő ártalmatlanítására. A bíróság egyelőre nem hozott döntést.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?