2024. november 21. csütörtök Olivér
Döntött a hatóság: szakszerű felhasználás mellett nem rákkeltő a glifozát

Döntött a hatóság: szakszerű felhasználás mellett nem rákkeltő a glifozát

agrarszektor.hu
Glifozáttal etetni egy patkányt, nem ugyanaz, mint egy traktor fülkéjéből irányítani a permetezést a megadott dózissal - vélekednek a világ ellenőrző hatóságai, szemben a Nemzetközi Rákkutatási Ügynökséggel és az amerikai bíróságokkal. Ha csak a tényeket nézzük, a glifozát nem rákkeltő, mondta ki most ismét az amerikai környezetvédelmi hivatal, és ezzel alapvetően befolyásolja a Bayer-perek kimenetelét.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az utolsó 10 év tapasztalatait összegezve az EPA arra jutott, hogy a glifozáttartalmú Roundup gyomirtó szakszerű használat mellett  nem lehet rákkeltő - tudósít a handelsblatt.com. Az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal (EPA) döntése létfontosságú a Bayer-perek kimenetele szempontjából. Mint arról december végén beszámoltunk, az EPA közbelépése nyomán komoly esély nyílt rá, hogy korábbi elítélő döntésüket felülvizsgálják az amerikai bíróságok.

Március 3-án rendezi meg Agrárium 2020 című évindító konferenciáját Kecskeméten a Portfolio Csoport. Az esemény napirendjére tűzi azokat a legfontosabb idei támogatási, jogszabályi, piaci, jövedelmezőségi és innovációs változásokat, amelyek ismeretére az agrárgazdaság szereplőinek feltétlenül szükségük lehet az eredményes gazdálkodáshoz. A konferencia a gyakorlatias szempontokat figyelembe véve ad választ a gazdasági döntéseknél felmerülő fontos kérdésekre. Ha tájékozott akar lenni az új évben, ne hagyja ki az Agrárium 2020 konferenciát március 3-án Kecskeméten!

EZ IS ÉRDEKELHET

Ugyanis ellentétben három bírósági ítélettel az EPA továbbra sem tartja rákkeltő hatásúnak a totális gyomirtó hatóanyagát. A döntést múlt hét pénteken hozták nyilvánosságra. A Bayer üdvözölte a határozatot, hozzátéve, hogy a döntés a szakértők többségének egybehangzó véleményét tükrözi. Az EPA szava kulcsfontosságú a perek kimenetele szempontjából, ugyanis még mindig nem dőlt el, hogy a Bayer mennyi pénzzel vásárolhatja ki magát az összes felmerülő igény alól. A kártérítési ügyek száma pedig már eléri a 42700-at. Az amerikai kormány és az EPA döntése azt jelzi, hogy a hivatal álláspontját az érzelmi vitákkal terhelt közvélemény nem befolyásolja.


A Bayer 2018 nyarán vette át az amerikai Monsantót 60 milliárd dollárért, és az első perek még ebben az évben elkezdődtek. Az első hármat elvesztette a vegyipari vállalat, ekkor beindult a perlavina. A világcég már csak abba beleroppant volna, ha az első néhány ügyben megítélt összeget ki kell fizetnie, ezért fellebbezett. Év végén váratlanul segítséget kapott az amerikai kormánytól, amelyik egy ún. amicus-beadvánnyal hívta fel a bíróság figyelmét arra, hogy tévedhet.

A glifozát kálváriája 2015-ben kezdődött, amikor a Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) az anyagot "valószínűleg rákkeltő hatásúnak" minősítette. Véleményét glifozáttal "etetett" állatokkal végzett kísérletekre alapozta - írja farminguk.com. Az EPA azonban abból indul ki, hogy szakszerű felhasználás mellett mekkora az esélye annak, hogy az emberi szervezetet károsodás érje. Ez alapján nemcsak az EPA, hanem a világ többi szakmai ügynöksége is védelmébe vette a hatóanyagot: az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA), az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA), a német BfR, az ausztrál, kanadai, koreai, új-zélandi és japán szabályozó hatóságok, valamint a FAO/WHO együttes ülése a növényvédőszer-maradványokról (JMPR).

A kanadai hatóság a farminuk.com szerint 20 tudós egybehangzó véleményét így összegezte, miután azok a létező összes glifozáttal kapcsolatos adatot bekérték:

Alapos áttekintést követően a glifozáttal kapcsolatos aggodalmakat tudományos szempontból nem lehetett alátámasztani."
Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?