Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Egy régi, első és második világháborús kezdeményezést éleszt újra a brit kormányzat, hogy megakadályozza, hogy a földeken rohadjon el a termés. A Women's Land Army (WLA) egy mindkét világháború során megszerveződő civil szerveződés volt, amely azért jött létre, hogy nőkkel töltse fel a háborúban levő férfiak helyét a mezőgazdaságban. A nőket a “parancsnokság" kiközvetítette azokba a gazdaságokba, ahol munkaerőre volt szükség, és a nők elvégeztek ott minden munkát, amit korábban a férfiak végeztek, olvasható a The Daily Telegraph cikkében.
Hasonló kezdeményezés indítására készül a brit kormány, hogy kisegítse a mezőgazdaságot, amely a határok a koronavírus-járvány miatti lezárásának köszönhetően hatalmas munkaerőhiánnyal kénytelen szembenézni. Ennek következtében Nagy-Britannia nem számíthat a hagyományosan Kelet-Európából érkező idénymunkások tömegeire.
Várhatóan néhány héten belül el fog hangzani az egész nemzetre kiterjedő felhívás, amely a földekre fog szólítani a diákoktól az állás nélkül maradt vendéglátóipari dolgozókig bárkit, hogy segítsenek a zöldségek és gyümölcsök betakarításában, írta meg a The Daily Telegraph.
A kampány a WLA mellett a szintén második világháborús, az ország élelmezését szolgáló Dig for Victory mozgalomra is erősen hasonlítani fog. A hírek szerint azután merült fel ennek a két régi kezdeményezésnek a felelevenítése, hogy a gazdák már azt követelték a kormány tagjaitól, hogy fontolják meg a hadsereg tartalékosainak bevetését a földeken. A Defra (Department for Environment, Food and Rural Affairs, azaz a Brit Környezetvédelmi, Élelmiszerbiztonsági és Vidékfejlesztési Minisztérium) és a DWP (Department for Work and Pensions, vagyis a Munka- és Nyugdíjügyi Minisztérium már korábban is tárgyalt arról, hogyan lehetne a munkakeresőket a mezőgazdasági idénymunkák felé terelni. A mezőgazdasági szektor egyébiránt azt reméli, hogy az Országos Egészségügyi Szolgálat (National Health Service - NHS) segítségével sikerrel szólíthatják meg az embereket az ügy érdekében. Az NHS mostanáig több mint 600 ezer önkéntest ért el.
Minette Batters, a brit Nemzeti Termelői Egyesület (National Farmers Union - NFU) elnöke elmondta, hogy kiemelkedően fontos, hogy a kormányzat tiszta és világos üzenetet küldjön a gazdáknak a zöldségek és gyümölcsök folyamatos termesztésének fontosságáról.
- mondta Minette Batters.
A NFU elnöke elismerte, hogy eleinte nehéz lesz megszólítani az embereket, de nagyon remélik, hogy kapnak majd valami ösztönzést a kormányzattól, amivel felkelthetik majd az emberek érdeklődését. Minette Batters hozzátette, hogy a kormány elkötelezett a terv mellett, de ahhoz, hogy megfelelően sikeres legyen a kezdeményezés, az egész szektorra kiterjedőnek kell lennie.
Hasonló lépésre (ti. a diákok, munka nélkül maradt vendéglátó- és szolgáltatóipari dolgozók, illetve Németország esetében a menekültek mezőgazdaságba történő irányítása) már több ország is elszánta magát, így Franciaország és Németország is, de a magyar tapasztalatok is azt mutatják, hogy a tapasztalt idénymunkások ezúttal a hazai földeken keresnek munkát maguknak.