Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Május 26-án a Syngenta hivatalosan is átadta új, hollandiai bemutató- és nemesítő központját, a Tomato Vision névre keresztelt üvegház-komplexumot. Mivel a koronavírus-járvány miatt a megnyitót nem lehetett a hagyományos keretek között megtartani, a Syngenta egy valós idejű, virtuális átadást szervezett a meghívottaknak, akik online követhették az eseményeket. A megnyitót Ruud Kaagman, a Syngenta globális paradicsom termékpálya vezetője közvetítette, aki a cég több szakemberét és specialistáját is megszólaltatta. A tényleges megnyitóra az üvegház-komplexum jelképes bejárása után került sor, a vörös szalagot Arend Schot, a Syngenta hollandiai igazgatója vágta át, majd a jelenlevő szakemberek válaszoltak a résztvevők kérdéseire.
Az átadást megelőző jelképes bejárás során Ruud Kaagman elmondta, hogy a Tomato Vision egyes részeinek megtekintéséhez szigorú higiéniai eljárásokon kell átesnie a látogatóknak, így például a bemutatótérbe csak alapos fertőtlenítés után és védőöltözékben lehet belépni. Ennek csak egyik oka jelenleg a világban tomboló koronavírus, ám a cég legalább ennyire tart az Európában néhány éve megjelent új paradicsomvírus, a Tomato Brown Rugose Fruit Virus (ToBRFV), vagy más néven a jordánvírus miatt, amelyre jelenleg még nem létezik gyógymód, és ha egy termelőnél felbukkan, csak minden növény elpusztításával lehet gátat szabni a terjedésének.
A bemutatótérben Arthur van Marrewijk, a Syngenta termékfejlesztő specialistája elmondta, hogy a Tomato Vision építése során a Syngenta felhasználta a legkorszerűbb technológiákat. Az üvegházak belmagassága hét méteres, felülről rovarhálóval fedték le a termőterületet. Az ablakok magas fényáteresztő-képességgel rendelkeznek, a hőmérséklet és a páratartalom teljesen szabályozható, mindemellett a teljes termőterület körülbelül egyharmada teljes mesterséges megvilágítással rendelkezik. A szakember szerint a kutatási részlegen bármilyen klímát le tudnak modellezni. Haoyang Duo, a vállalat egyik nemesítője hozzátette, hogy a megfelelő körülmények kiválasztása segít a tökéletes termék létrehozásában és megbízható adatok gyűjtésében és szolgáltatásában. A érdeklődőknek pedig a Microsoft HoloLens virtuális valóság headset segítségével láthatják a különféle paradicsomfajtákat, és rengeteg adatot megtudhatnak az egyes változatokról, ami segítheti őket a döntésben.
A bemutató körút végén, a szalag átvágása után a Syngenta összegyűlt szakemberei válaszoltak a hallgatóság kérdéseire is. Ezek között hangzott el az a kérdés, hogy mennyire veszélyes a paradicsomvírus az üvegházi termelésre? Ezzel kapcsolatban Ruud Kaagman elmondta, hogy az új paradicsomvírus nagy veszélyt jelent a piacra és a termelőkre és a nemesítőkre nézve is. Ha ugyanis a betegség bejut az üvegházba, akkor kárba veszhet minden addigi munkájuk. A szakember szerint a problémára jelenleg egy szó a válasz: higiénia. Nagy odafigyeléssel és a higiéniai előírások betartásával lehet csak védekezni a vírus ellen, amíg nem találnak ellenszert rá. Egyelőre még rezisztens fajták sincsenek, bár a Syngenta már elkezdett egy ilyen változaton is dolgozni, de ez leghamarabb 4-5 éven belül valósulhat meg.