Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Miközben itthon az elmúlt húsz év legrosszabb alma- és körtetermésére számítanak a gazdálkodók, Európa-szerte átlagos eredményeket várnak a kertészetek - írja a Magyar Nemzet. A Prognosfruit 2020 konferencián közzétett európai alma és körte termésprognózisa szerint a legtöbb európai termelő országban általában véve elfogadható termést várnak, és stabil szezonra számítanak a piaci szereplők. A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeb) honlapján közzétett jelentésben a 21 tagállam becslései alapján összesített adatok szerint idén 10,71 millió tonna alma várható az Európai Unió tagállamaiból. Ez a mennyiség négy százalékkal marad el az elmúlt három év átlagától. A körte esetében jelentősebb növekedés várható, az előzetes becslések alapján a tavalyinál 12 százalékkal nagyobb mennyiséget takaríthatnak be idén az uniós kertészetek, ami 2,19 millió tonnát jelent.
Bár az EU-s gazdálkodók többsége minden bizonnyal elégedett lehet a várható termésátlagokkal, a hazai termelők minden idők egyik legsilányabb szüretére készülhetnek. A tavaszi fagyokkal tarkított időjárás hatalmas károkat okozott az alma- és a körteültetvényekben. A FruitVeb július végén közzétett elemzése szerint egy átlagos évben 600 ezer tonna alma kerül le az ültetvényekről, de nem ritka, hogy egy jó évben akár 800-900 ezer tonnát is betakaríthatnak a gazdálkodók. Ebben az évben ugyanakkor az időjárási hatások drasztikus kiesést okoztak a hazai almatermésben, így hozzávetőlegesen csupán 300-350 ezer tonna kerülhet le az ültetvényekről. A FruitVeb szerint ez a hozamszint a legrosszabb évjáratok termésének felel meg, és 15-25 százalékkal alulmúlja a szintén nem túl kedvező tavalyi, 397 ezer tonnás termést is
A körte esetében még ennél is rosszabb a helyzet. Egy jó évjáratban 35-40 ezer tonna körte terem hazánkban, míg a rosszabb évjáratok termése 20-25 ezer tonna között alakul. A szüret már tavaly sem alakult fényesen, mintegy 28 ezer tonna került le az ültetvényekről, az idén ennek is csupán a felére számítanak a gazdálkodók. A FruitVeb becslése alapján a teljes termésmennyiség 13-16 ezer tonna körül alakulhat. A legnagyobb visszaesésre a dunántúli termőtájakon kell számítani, míg az ország északi, északkeleti termesztőkörzeteiben valamivel jobb a helyzet.
A silány terméseredményeket várhatóan ebben az évben az árak sem tudják majd kompenzálni. Mivel az egész unióban átlagos termésre számít a piac, így minden bizonnyal az árak sem emelkednek majd nagyobb mértékben, így hazánkban sem lehet különösebb drágulásra számítani.