Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Elmondása szerint annyira rajongott a fejlett műszaki megoldásokért, hogy mint vezető is szívesen felült a gépekre. Nyolc évig dolgozott ebben a pozícióban, miközben lezajlott a rendszerváltás, és felajánlotta segítségét a szövetkezeti tulajdon kiadásában. Ez nem volt kis munka. A 8600 hektárnyi szövetkezeti földtulajdon ugyanis fele-fele arányban oszlott meg az úgynevezett kárpótlási jegyesek, valamint a részarány-tulajdonosok között, és a részarány-tulajdonosok esetében csaknem hétezer határozat született. 1992-re már tisztán látszott, hogy a közös tulajdonnak vége. Lajtos János ezért ismét a műszaki pálya felé fordult: használt haszongépjárművek műszaki újratervezésébe, illetve korszerűsítésébe vágott bele. Ezt a munkát egészen 2007-ig folyatta.
Az önálló gazdálkodást 1994-ben kezdte 60-70 hektáron, bérgépekkel és nagyrészt bérelt földeken. Mára körülbelül ötszáz hektáron nyújt teljes körű technológiai szolgáltatást - ebből 350 hektár családi érdekeltségű. Négy különböző haszonnövényt termeszt, repcét, búzát, napraforgót és kukoricát.
A fejlesztési terveiről elmondta, hogy egyebek közt egy új telephely kialakítására készül, gépszínnel és tárolókapacitással, egy régebbi telephelyet pedig - a környékbeli kisvállalkozók részére - üzleti célokra, ipari övezetszerűen alakítana át és hasznosítana. Mindezek működtetését - persze csak folyamatosan átadva - már szívesen bízná a fiára, Andrásra, aki 2017-ben nősült meg és örömmel át is veszi a családi gazdaság vezetését. Ő tanár ugyan, de ötéves kora óta a gazdaság közelében tölti minden szabadidejét és ahol tud, segít az édesapjának, hogy minél jobban beletanuljon a gazdálkodásba.
Lajtos János kapcsolata a Sárbogárd és Vidéke - később B3 - Takarékszövetkezettel 2003-ig nyúlik vissza: mivel az akkori bankja nem volt hajlandó finanszírozni egy beruházást, kénytelen volt váltani. Az együttműködés azóta is él, a gazdálkodó teljes megelégedésére. Most leginkább a területalapú támogatás előfinanszírozásában és forgóeszköz hitelkonstrukcióban érdekelt, de szeretné az Agrár Széchenyi Kártya által kínált, igen kedvező lehetőségeket is igénybe venni.
A Takarékkal fenntartott, régi, személyes kapcsolat nagyban segített a gazdaság sikeres működtetésében, és Lajtos János a jövőbeni beruházások megvalósításában is jelentős szerepet szán e pénzintézetnek. Sőt nemcsak igénybe veszi a pénzügyi szolgáltatásokat, hanem javaslatokat is tesz a továbbfejlesztésükre.
Az eredeti interjú a Takarékbank Agrárláz 2020 című kiadványában jelent meg.