Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A brit Környezetvédelmi, Élelmiszerbiztonsági és Vidékfejlesztési Minisztérium (Department for Environment, Food and Rural Affairs - Defra) is hozzájárult a szükséghelyzeti engedélyezéshez, elismerve, hogy idén a répa sárgaság vírus potenciálisan veszélyt jelentenek a termésre, írta meg a FarmingUK. A minisztérium január 8-án döntött a termék szükséghelyzeti engedélyének kiadásáról, természetesen szigorú feltételek mellett.
A brit gazdákat tömörítő National Farmers' Union (NFU) korábban már kifejezte aggodalmát, hogy a betegség példátlan mértékben csökkentette a brit cukorrépa-termesztést. Az NFU elmondásai szerint voltak olyan gazdák, akik a termésük 80%-át elvesztették. A vírust a levéltetvek terjesztik, és a kutatók úgy hiszik, hogy a rovarcsalád legáltalánosabb faja, a zöld őszibarack-levéltetű (Myzus persicae) egyedeinek 70%-a hordozza is a betegséget.
A szükséghelyzeti engedély kiadásáról a Defra vezetősége a növényvédő szerekkel foglalkozó szakértői bizottság (Expert Committee on Pesticides - ECP) és az egészségügyi és biztonsági kormányhivatal (Health and Safety Executive - HSE), valamint a minisztérium saját tudományos főtanácsadójának ajánlására döntött. A rendelkezésére álló információk szerint a brit mezőgazdasági miniszter Geurge Eustice elmondta, hogy az alkalmazás feltételei megfelelnek a vészhelyzeti engedélyezés követelményeinek.
Ugyanakkor a növényvédő szer alkalmazási aránya a szokásos kereskedelmi arány alatt marad. A kezelt területre a cukorrépa-termés betakarításától számított 22 hónapon belül nem szabad virágos növényt vetni, 32 hónapon belül pedig nem lehet repcét vetni oda. A Defra közleményében kijelentette, hogy a répa sárgaság vírus elleni hatékony védekezés nem biztosítható más eszközökkel. Ahogy írták, a neonikotinoidos magkezelés fontos védelmet nyújt a fejlődésben levő növények számára a rovarkártevők és az általuk terjesztett vírusok ellen. A cukorrépa-hozamok jelentősen csökkentek a 2020-as szezonban a répa sárgaság vírus miatt, és 2021-ben a hasonló körülmények valószínűleg hasonló veszélyeket jelentenek.
Az Európai Bizottság 2018-ban döntött a neonikotinoid hatóanyagú rovarirtó szerek betiltásáról, a környezetvédelmi aggályok miatt. A korlátozásokat azután vezették be, hogy az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) jelentése megállapította, hogy azok "magas akut kockázatot" jelentenek a mézelő méhekre nézve.