Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az előző héten hétfő reggelre hidegfront érkezett, nagy területen zivatarokkal - írja a met.hu. A csapadékhullám azonban csak a keleti országrész északi felét öntözte számottevő esővel, végre jelentős csapadékot kapott az igen száraz Jászság is, viszont a viharsarok ezúttal is kimaradt. A hét többi napján csak néhol alakult ki az országban zápor, zivatar, számottevő csapadék már nem hullott. Aztán vasárnap délután, este újabb kiterjedt zivatarrendszer vonult át az ország fölött délnyugat felől, mely főleg Zalában, a Velencei-tó térségében, Pest, Nógrád, Heves és Borsod megyékben okozott jelentős csapadékot, ezzel együtt helyenként károkozó szélviharokat. A 30 napos csapadékösszegben hatalmas különbségek alakultak ki az országban: a Kisalföldön és Baranyában például helyenként 50 mm-t meghaladó többlet, míg délkeleten ezt meghaladó hiány mutatkozik. A 90 napos anomáliában is megjelenik az északnyugat-délkelet közötti nagy különbség, de az ország döntő része jelentős csapadékhiányban szenved. A talaj nedvességtartalmában is nagyok a különbségek az országrészek között. Az Alföld középső és déli részén például csontszáraz a fölső 50 cm-es, de helyenként a fölső 1 méteres réteg is. A legrosszabb a helyzet a Viharsarokban, ahol május 20. óta alig esett eső.
A napraforgó és a kukorica számára rendkívül jól jött minden csapadék, ahol esett legalább 5-10 mm. A kukorica számára júliusban és augusztusban is 100-100 mm csapadék lenne az optimális, egy átlagosan csapadékos június után. Ez júliusban az országnak csak igen kis hányadán valósult meg, ráadásul egy nagyon száraz június után még nagyobb mennyiségre lett volna szükség. Az augusztus is száraz az ideális helyzethez képest, a növények sokat szenvednek a vízhiánytól. A napraforgó és a kukorica az érés különböző szakaszában jár. A csapadék eloszlásának és az öntözésbeli különbségek hatására nagy különbségek alakultak ki az országrészek, de akár közeli táblák között is a növények állapotában. A szárazabb területeken öntözés hiányában helyenként derékig érő, elöregedett kukorica is van. Miskolc térségében a napraforgó aránylag jól néz ki, nincs felsülve, szép tányérokat látni. A kukoricánál vegyesebb a kép, van erősebb szép csöveket hozó, tejes érésben lévő állomány és gyengén fejlett, ritka, alacsony, kis csövű tábla is. Egyébként a kukorica szép zöld, nincs megsárgulva, a talajban viszont hatalmasak a repedések. Mai tudásunk alapján az országrészek között nagy különbségek várhatók a termésátlagokban, zömében átlag alatti értékekkel, főleg a békés megyei területeken súlyos a probléma.
Az előttünk álló héten előbb egy lehűlés érkezik, majd ismét melegszik az idő. A hét elején egy hidegfront okoz sokfelé az országban záport, zivatart. Ezt követően a héten már csak elszórtan lehet zápor, további nagyobb csapadék már nem valószínű a sok napsütés mellett. A hétfői-keddi csapadék összességében többfelé hozhat 10-20 mm csapadékot területi átlagban, a kialakuló nagyobb zivatarrendszerek sávjaiban. Egyes területek azonban eső nélkül maradhatnak, a kevesebb eső ezúttal is délkeleten valószínű. A talaj nedvességtartalma kedden még sokfelé nőni fog, majd országszerte csökken. Keddre visszaesik a hőmérséklet, a maximumok már csak 25 fok körül alakulnak majd, a hét második felében erősödik a nappali felmelegedés, a hét végén már 30 fok körüli értékek várhatók. Kedden és szerdán még szeles idő várható, majd a hét további részén többnyire gyenge, mérsékelt légmozgás valószínű.