Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Mi, magyarok is érzékelhettük, hogy tavaly nagyon nem volt rendben az időjárás (mint ahogyan jelen pillanatban sem), és ezt már nemcsak a bőrünkön, hanem az üzletek polcain is tapasztalhattuk. 2021. egyik legnagyobb vesztese kétségtelenül a kajszi és az őszibarack, ám nem ezek az egyetlen finomságok, amik megsínylették a kedvezőtlen körülményeket.
- mondta lapunknak dr. Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke.
Hozzátette, hogy az elmúlt egy évben nagyon sok fejlesztési forrás nyílt meg a zöldség-gyümölcstermelés és feldolgozás előtt, ami jelentősen segítheti a technológiai felzárkózást. A szakember egy másik fontos, az egész agráriumot érintő dologra is felhívta a figyelmet: a hazai kertészeti vállalkozások jelentős részében már nincs meg a fejlesztési potenciál, vagy idős a tulajdonos. Ráadásul nincs utód sem, aki tovább vihetné a vállalkozást, vagy nincs saját tőke a fejlesztésekhez. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy az ő helyüket fejlődésre képes hazai vállalkozások és a hazai termék, ne pedig az import vegyék át.
Amik megnehezítették a gazdák dolgát
A tavalyi évben bizony nem az időjárás volt az egyetlen, ami komoly akadályok elé állították az ágazatot. A munkaerőhiány és a munkabérek évi 10-15%-os emelkedése már nem újkeletű, de ebben az évben is nehezítette a termelési, betakarítási munkákat. Ami viszont sokkal súlyosabb volt, a műtrágyák, a növényvédő szerek és az építőanyagok elképesztő drágulása:
- fogalmazott Apáti Ferenc.
Jó jel volt, hogy lassan ugyan, de szépen, fokozatosan nőtt az utóbbi 10 évben a zöldség-gyümölcsfogyasztás az országban, a koronavírus-járvány és a - részben az időjárási káresemények miatti kínálathiány okozta - magas árak miatt azonban ez is megtorpant. Sőt, egyes zöldségek és gyümölcsök fogyasztása egyenesen visszaesett.
A fagykárok árnyékában
Nem meglepő módon az árakat többnyire a kínálat befolyásolja. A gyümölcstermesztésben az utóbbi pár évet tekintve, a legjelentősebb kínálatcsökkentő tényező nem más, mint a tavaszi fagykár - Magyarországon és Európa más országaiban egyaránt. Tehát azok a fajok, illetve termékek drágulnak a leginkább, melyek a legjobban megsínylették a fagyos időjárást. 2020-ban például egyformán, szinte minden gyümölcsfaj esetében nagyon jelentős terméskiesés volt tapasztalható, így mindegyik gyümölcsfaj esetében komoly áremelkedés következett be az előző évhez képest. 2020-ban gyakorlatilag minden gyümölcsfajból hiány volt, 2021-ben leginkább a kajszi és az őszibarack esetében volt nagyon korlátos a kínálat.
Mi lehet a fagykárok ellenszere? Mint ahogyan korábban megírtuk, szakemberek szerint a nemesítés lehet az egyik kulcs a jövőre nézve, hiszen létre lehet hozni olyan fajtákat, melyek ellenállóbbak a hideg időjárással szemben, de csakis fagytól veszélyeztetett termőhelyeken. Ha például olyan nemesítőháztól hoznak be fajtákat, ahol nem fordul elő fagy, vagy csak nagyon ritkán, akkor azokon a területeken értelemszerűen nem igazán tudnak fagyálló fagytűrő fajtákat nemesíteni. A fajtanemesítés azonban egy hosszú, 10-20 éves folyamat, és a fagytűrés irányában történő nemesítés is rendelkezik erős korlátokkal. Vagyis gyors, akkut megoldás a tavaszi fagykárok enyhítésére a fagyvédelmi technológiák létesítése lehet. A leghatékonyabb módszereknek a korona fölötti fagyvédelmi öntözés, a paraffingyertyás hőtermelés és a szélgépek tekinthetők. Vannak más módszerek is, de általában igaz, hogy tökéletes megoldás a tavaszi fagyok ellen nincs, mindegyiknek van valamilyen hátránya vagy korlátja, illetve vannak olyan típusú fagyok (nagy légmozgással járó szállított fagyok), amelyek ellen nincs semmilyen védekezési lehetőség. Ezek létesítésében nagy segítség a most futó, 80%-os intenzitású VP támogatás.
Az élelmiszerek drágulása ellenére is stagnáltak az árak
- mondta az Agrárszektornak a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke.
Nem eszünk sok gyümölcsöt januárban - de miért?
Minden időszaknak megvan a maga sajátossága, az év végi ünnepi időszakban a bejgliké a főszerep, ha az édességeket vesszük figyelembe, ezért igen erősen megnövekszik a kereslet a dió és a mák iránt. De ilyenkor a déli gyümölcsök és az alma is sokkal kelendőbb a többi hónaphoz képest. A mostani, januári időszakban viszont sajnos jellemző, hogy a gyümölcsök iránti kereslet megcsappan, ennek vélhetően az ünnepek miatti ki/túlköltekezés az oka.
Mit várhatunk 2022-től?
Apáti Ferenc szerint még túl korai bármilyen becslést vagy jóslatot mondani, annyit viszont el lehet árulni, hogy a 2021.évi gyenge vagy közepes termés miatt nem terhelődtek le túlzottan a fák, így valószínűsíthetően jó virágrügy-berakódottsággal, virágsűrűséggel lehet nekivágni az idei évnek, ami a jó termés alapja.