Pusztító szárazság tombol az Alföldön: itt már lehet, az öntözés sem segít

Pusztító szárazság tombol az Alföldön: itt már lehet, az öntözés sem segít

agrarszektor.hu
Napok óta tart már a szinte elviselhetetlen hőség, és úgy tűnik, hogy a földeken is egyre rosszabb a helyzet: évtizedek óta nem látott súlyos aszály pusztít az országban, eddig mintegy 230 ezer hektárra nyújtott be 7 ezer gazdálkodó kárigényt. Leginkább a Dunától keletre eső megyék érintettek, Feldman Zsolt, az agrártárca mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára úgy véli, hogy az ilyen mértékű szárazságot és csapadékhiányt még öntözéssel sem tudják kezelni a gabonatermesztők.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Eddig 230 ezer hektárra nyújtott be hétezer gazdálkodó kárigényt, ami már most történelmi csúcsnak számíthat. Az országnak több olyan térsége is van, kiváltképp a Dunától keletre - Jász-Nagykun-Szolnokban, Békésben és Hajdú-Bihar megyében -, ahol az elmúlt fél évben 100 milliméternyi eső sem esett - tette hozzá Feldman Zsolt. A károk tovább súlyosbodhatnak, ha a következő hetekben nem jön csapadék. Az államtitkár tájékoztatása alapján - elsősorban az alföldi területekről - számos olyan jelzést, információt kapnak, hogy a tavaly őszi árpatermés - ami jellemzően 6,5 tonna szokott lenni országos átlagban - legfeljebb 1,5-2 tonna lesz - írja az Infostart. Ezért aztán nagyon komoly a gazdálkodók oldaláról az aggodalom, hogy hogyan is zárul a mostani betakarítási időszak. Sőt, amennyiben a következő egy-két hétben nem kap érdemi esőt a kukorica és napraforgó, annak nagyon komoly következményei lehetnek - emelte ki Feldman Zsolt.

EZ IS ÉRDEKELHET

Az aszály eddig leginkább az őszi vetésű búzát, kisebb mértékben az árpát és valamennyi más kint lévő kalászost sújtotta, most azonban veszélybe kerülhet a kukorica és a napraforgó is akkor, ha az időjárás nem lesz kicsit kegyesebb. Az aszálykárok enyhítésére egyébként 12,5 milliárdos állami keret áll rendelkezésre, de más forrásokból is támogatják a gazdálkodókat. A csapadékhiányos időszakok átvészelésére öntözési közösségek alakultak, az aszály által súlyosabban érintett alföldi régiókban viszont gyakorlatilag sok folyóból, azok rendkívül alacsony vízállása miatt még öntözésre sincsen lehetőség, mert a vízkivevő szivattyúk magasan a vízszint felett, szárazon állnak.

Címlapkép forrása: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?