Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A február 24-én kirobbant orosz-ukrán háborúról elmondható, hogy legfőképpen két termékcsoport árát emelte meg: az energiáét és az élelmiszerekét. A drágulás már korábban is jelen volt ennél a két termékcsoportnál, leginkább a világjárvány okozta zavarok miatt, a háború kitörésével azonban szinte kilőttek az árak - olvasható a Magyar Nemzet oldalán. A búza legfőbb piaca a chicagói árutőzsde, ahol lényegében a világpiaci ár is kialakul: mostanra azonban az tapasztalható, hogy már nincsenek nagy földrajzi eltérések az árban, mivel alapvetően a termény könnyen szállítható akár a kontinensek között is.
A búza chicagói tőzsdei ára éveken át a 400-600 dolláros sávban mozgott, 2020 végén azonban emelkedésnek indult, és 2021 végére már 750-800 dollár között kereskedtek vele. Február végén, a háború kitörését követően aztán két hét alatt 1300 dollár fölé szaladt fel az ár, miután az orosz búza kivitelét a szankciók, az ukránét pedig az országban tomboló háború nehezítette. Úgy tűnt, hogy a két nagy exportőr ország kiesése drámai hiányhoz fog vezetni, ráadásul átmenetileg egy másik nagy termelő, India is visszafogta exportját, miután szárazság pusztított az országban.
Az árrobbanást kisebb korrekció követte 1000-1100 dollárig, majd májusban még egyszer felszaladt az ár a korábbi csúcs közelébe. Onnan azonban megint csökkenni kezdett, a folyamat azóta is tart, az ár nem sokkal kilencszáz dollár fölött tartózkodik. Ez ugyan még mindig nem kevés, de már nem sokkal magasabb a háború előtti szintnél. De hogyan csökkenhet az ár, amikor a háború változatlan hevességgel dúl, a résztvevő felek búzaexportja pedig továbbra is akadozik?
A kérdés megválaszolásához érdemes néhány évtizedet visszamenni az időben, mégpedig a Szovjetunió felbomlása utáni évekbe. A Szovjetunió, annak ellenére, hogy rengeteg kiváló termőföld állt rendelkezésre, képtelen volt még az önellátásra is, ezért hatalmas búzaimportra szorult. Ennek oka a gazdaság rendkívül mérsékelt hatékonysága volt, ami a mezőgazdaságban is jelentkezett. A kommunizmus bukása után pár évig még Oroszország és Ukrajna egyaránt búzaimportőr maradt, azonban fokozatosan megkezdődött a földek hatékony megművelése, aminek következtében a két ország a vezető exportőrök közé került. Mindez azt jelenti, hogy 30-40 éve a világ még az orosz és az ukrán búza nélkül volt kénytelen boldogulni, sőt, részben még el is kellett látni ezt a két országot.
Azóta természetesen alaposan megnőtt az emberiség létszáma, de úgy tűnik, hogy ez az akkori helyzet most rendelkezésre áll, ugyanis bőven vannak olyan országok, ahol a termőterület növelhető, még ha más termények rovására is. Az egyik ilyen terület Argentína lehet, amely a XIX. század végén és a XX. század elején a világ vezető búzaexportőre volt, mellette az Amerikai Egyesült Államok és Kanada, ahol ugyancsak nagy a termőterület és igen hatékony a gazdálkodás.
Úgy tűnik, hogy ez a folyamat már zajlik, ezt jelzi az ár csökkenése. Felvetődik persze a kérdés, hogy ha ha ez a folyamat tartós marad, akkor megjelenik-e majd az élelmiszerárakban, a lisztet tartalmazó feldolgozott termékek esetében? Rövid távon rontja a helyzetet, hogy a késztermék árát jelentősen növeli a magas energiaköltség, emellett a hazai árak tekintetében a forint utóbbi időben tapasztalt leértékelődése is szerepet játszik, különösen a dollárhoz képest. Rövid távon így tehát csak az áremelkedését megszűnését lehet megoldás az élelmiszereknél, ha viszont tartósan a háború előtti szintre térne vissza a búza ára, akár előállhat egy olyan helyzet, hogy a kereskedők vissza is vehetnek a túlzottan magasra emelt fogyasztói árakból.