Merész ötlettel álltak elő a kínaiak: ez lehet a megoldás az aszály ellen a földeken

Merész ötlettel álltak elő a kínaiak: ez lehet a megoldás az aszály ellen a földeken

agrarszektor.hu
Jodid tartalmú lövedékkel kezdik el bombázni az esőfelhőket a kínai Hubej tartományban azért, hogy csapadékot nyerjenek ki, és a részben kiszáradt Jangce folyót feltöltsék. A térségben a termények 400 ezer hektáron szenvedtek kárt az aszály miatt, ráadásul Kínában az állatállományok egy részét is kénytelenek voltak áttelepíteni más területekre a szárazság miatt. 

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

Több helyen is foglalkoznak időjárás-módosító folyamatokkal a Jangce folyó körzetében, az aszály miatt ugyanis szinte kiszáradt, mindez pedig nagyon rosszul érinti a medence lakosságát, az állatállomány ivóvízellátásának biztonságát, valamint a termés növekedését - írja a CNN-re hivatkozva az Infostart. Hubej tartomány a napokban jelentette be, hogy jodid tartalmú lövedékkel kezdi el bombázni az esőfelhőket, hogy csapadékot nyerjenek ki. A cigaretta nagyságú rudakat azért lövik a felhőbe, hogy azokban jégkristályok alakuljanak ki. A felhő nedvességtartalma nehezebbé válik és nagyobb valószínűséggel szabadul fel így. A módszert egyébként már nagyon régóta alkalmazzák Kínában, az egyik legtapasztaltabbnak számít a területen. 

Legalább 4,2 millió embert érintenek az aszályos körülmények Hubej tartományban, 150 ezren nehezen jutnak ivóvízhez, a termények pedig 400 ezer hektáron szenvedtek kárt a szárazság miatt. Kínában a szárazság miatt az állatállományok egy részét már kénytelenek voltak áttelepíteni más területekre: a Három-szurdok gáton, Kína legnagyobb vízenergia-projektjén 500 millió köbméter vizet engednek át ezért tíz nap alatt.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?