Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A holland statisztikai hivatal prognózisa szerint az idei országos hagymatermés volumene 1,2 millió tonna körül alakul, ebből 1 millió tonna vöröshagyma és 210 ezer tonna lilahagyma. Várhatóan 283 ezer tonna áttelelő hagymát takarítanak be az idén, összesen 5800 hektárnyi területről - írta meg a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB). A hagymafélék hollandiai vetésterülete idén 27,4 ezer hektár, ami 2700 hektárral kevesebb, mint tavaly. Ez összesen 9%-os csökkenést jelent a termőterületben. A 27,4 ezer hektárból 22,5 ezer hektáron vöröshagymát termesztettek, a lilahagyma vetésterülete pedig 4,9 ezer hektár körüli volt. A hagymafélék hektáronkénti hozamát idén 44,2 tonnára becsülik, ami 10%-kal, 4,9 tonna/ha-ral alacsonyabb a 2021-es évben kalkulált végleges hektárhozamnál (a vöröshagymánál 44,5 tonna/ha, a lilahagymánál pedig 42,9 tonna/ha körüli hozammal lehet számolni). Az alacsonyabb hozam és a csökkenő termőterület együttesen vezet a 18%-os terméscsökkenéshez, bár meg kell jegyezni, hogy Hollandiában a 2021-es év kiemelkedően nagy hagymatermést takarítottak be.
Wim Waterman hagymakereskedő szerint a holland hagyma egyfajta hiánypótló, réskitöltő szerepet tölt be a világpiacon, ami azt jelenti, hogy amíg egy országban van elegendő saját termésű hagyma, addig nem importálnak, mert a holland hagyma mindig túl drága a helyben termesztetthez képest, viszont amint hiány keletkezik, egyből megjelenik az import. A szakember szerint az orosz-ukrán háború és a dél-kelet európai rossz termés miatt elsősorban Dél- és Kelet-Európában nő majd meg a kereslet, bár valószínűleg először olcsóbb lengyel hagyma érkezik ezekre a piacokra, és csak aztán jelenhet meg a holland áru. A kereskedő ellentmondásos évnek látja 2022-t, véleménye szerint a holland hagyma iránti kereslet még mindig elmarad az ilyenkor szokásos szinttől. Ennek oka elsősorban az, hogy a nagy ázsiai piacokon, például a Fülöp-szigeteken a kínai hagyma egyszerűen túl olcsó ahhoz, hogy a holland kereskedők felvegyék vele a versenyt. Az európai piac fejleményei viszont reményt keltőek, várhatóan a szezon második felében jön el a mi időnk - már ha nem lesznek gondjaink a betárolt áru minőségével vagy a tárolási költségekkel. Izgatottan várjuk a déli féltekéről érkező híreket a decemberben megkezdődő betakarításról is, de egyelőre prognózist még korai lenne felállítani.