Külföldre vinnék ezeket a magyar a zöldségeket: itthon alig kell, pedig van bőven

Külföldre vinnék ezeket a magyar a zöldségeket: itthon alig kell, pedig van bőven

agrarszektor.hu
A gyökeresen megváltozott piaci és gazdasági helyzet hatalmas kihívásokat okoz a magyarországi kertészetekben. Az egyértelműen látszik, hogy a hazai gyümölcstermesztő felület 40-50 százaléka korszerűtlen és potenciálisan versenyképtelen, a következő 2-3 évnek pedig valószínűleg komoly piactisztító hatása lesz a gyümölcstermelők tekintetében, és nagyon sokan ki fognak majd esni - hangzott el a Portfolio Agrárszektor 2022 Konferencián Siófokon. A szakemberek emellett arról is beszéltek, hogy habár nagyon megdrágultak idén a hajtatott zöldségek itthon, ezzel egyenesen arányosan egy 25-40 százalékos forgalomcsökkenés is tapasztalható Magyarországon, és várhatóan a piac jövőre csak még tovább fog szűkülni, ami miatt sokan elkezdhetik az exportpiacokra szállítani a hazai árut.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A hazai kertészeti ágazat idén már a sokadik nehéz évet tudhatja maga mögött. Almában például az elmúlt 20-30 év egyik legrosszabb termése volt a mostani, és ezen a helyzeten a magas energiaárak sem segítenek, hiszen ez az a gyümölcs, amit huzamosabb ideig tárolunk, ezért is látni most azt, hogy sokan igyekeznek megszabadulni az almától még a betárolási időszak előtt - mondta Apáti Ferenc, a FruitVeB elnöke a Portfolio Agrárszektor 2022 Konferencián. Általánosságban a hazai gyümölcsültetvényeket tekintve a szakember úgy látja, hogy ahol van öntözés, illetve volt termésritkítás, jövőre is jó lesz a rügyberakódottság, ami alapja egy jó termésnek. Ahol viszont ezek nincsenek meg, ott nagyon szomorú lesz a kép tavasszal, és a hazai gyümölcsültetvények háromnegyede öntözetlen. Apáti Ferenc közölte, az elmúlt két évben megpályázott, illetve elnyert projektek körülbelül háromnegyede nem fog megvalósulni a gyümölcstermesztésben, aminek az okai a drágulás, valamint az általános bizonytalanság, ami most mindent övez. A zöldítéssel kapcsolatban kiemelte, azt látni, a gyümölcstermelők többsége nem feltétlenül híve ennek, az viszont biztos, hogy nem kerülhető el, hogy sokkal kevesebb növényvédő szerrel oldjuk meg a gazdálkodást 5-10 éves távlatban. Hozzátette, ebben jelen pillanatban nagyon felkészületlenek vagyunk. 

Azt gondolom, hogy a hazai gyümölcstermesztő felület 40-50 százaléka korszerűtlen, és potenciálisan versenyképtelen, emellett borzasztó nagy hátrányban vagyunk a szaktudás oldaláról is, mert az elmúlt 20 évben nem fordítottunk rá energiát. Szerintem a következő 2-3 évnek a gyümölcsben piactisztító hatása lesz itthon, és nagyon sok termelő ki fog esni, viszont utána jön majd egy nagy fejlődési lehetőség, illetve hullám.

Apáti Ferenc, a FruitVeB elnöke
Apáti Ferenc, a FruitVeB elnöke

A zárt üvegházas hidrokultúrás kertészet sokkal szerencsésebb helyzetben van, mint a szántóföldi növénytermesztés, részben azért is, mert az öntözést csepegtető rendszerrel meg tudjuk oldani - hangsúlyozta Feczák Tamás, a Hódkertész Kft. ügyvezető igazgatója. Hozzátette, aki egész évben odafigyelve gazdálkodott, az egy nagyon jó évet le tudott hozni, tekintve, hogy a termelők költségeinek növekedése a boltokban is érzékelhető. A szakember szerint ezek a megemelkedett költségek a továbbiakban is meg kell, hogy jelenjenek a polcokon, mert, ha ez nem fog megtörténni, akkor a termelés nem lesz gazdaságos és hosszútávon fenntartható. 

Az idei évben láthatóan nagyon megdrágultak a hajtatott termékek, köztük a paradicsom is, ugyanakkor már most egy 25-40 százalékos forgalomcsökkenés tapasztalható Magyarországon, ami szerint csak a jéghegy csúcsa. Ha ugyanis megérkeznek a rezsiszámlák a családokhoz, akkor még jobban szűkülni fog az itthoni piac, így azt gondolom meg kell kezdeni exportpiacokra szállítani az árut. Nagyon nehéz lesz a 2023-as év, de az elmondható, hogy most lehet külföldön olyan piacokon elhelyezkedni, ahova eddig például a németek és a hollandok szállítottak.

Feczák Tamás, a Hódkertész Kft. ügyvezető igazgatója
Feczák Tamás, a Hódkertész Kft. ügyvezető igazgatója

A zödségfeldolgozással, döntően zöldborsóval és csemegekukoricával foglalkozó Fülöp Gábor Zoltán, aki az Agrosprint Zrt. alapító-tulajdonosa elmondta, az energiaárak emelkedése náluk is komoly gondokat okoz, és ez főleg a tárolásnál látszik meg. Hozzátette, az ilyen magas árak mellett átrendeződött a fagyasztott termékek termelési költsége, míg 3-4 évvel ezelőtt 40-50 százalékot tett ki, az alapanyag pedig 60-at, ma már ez utóbbi teszi ki a 75 százalékot, az egyéb költségek pedig a 25-öt, tehát jelenleg a drasztikus alapanyagár-növekedés határozza meg a cég költségeit. A szakember kitért arra, ebben a gazdasági évben azt látták, hogy a magyar multiknál sokkal könnyebben át tudták hárítani a költségnövekedést, mint az exportpiacokon, ahol sokkal nagyobb a verseny. 

Összességében azt tapasztaltuk, hogy a friss áruban komoly visszaesés van itthon, a fagyos áruban azonban mi nem érzékeltünk visszaesést a fogyasztók részéről. Azt gondolom ugyanakkor, hogy nehéz most megmondani, milyen szintű költségnövekedés lesz jövőre, de az biztos, hogy még egy ilyen szintű, 30-35 százalékos áremelést a fogyasztók már nem fognak majd elviselni.

Fülöp Gábor Zoltán, az Agrosprint Zrt. alapító-tulajdonosa
Fülöp Gábor Zoltán, az Agrosprint Zrt. alapító-tulajdonosa

Tomcsányi Pál, a Sóskút Fruct Kft. ügyvezető igazgatója beszámolt arról, hogy az aszály nagyon megviselte a csonthéjas ültetvényeit a cégnek, főleg az őszibarackot és a kajszit, és habár a termésmennyiség normális lett volna, a gyümölcsméret a csapadékhiány miatt nem lett megfelelő. Emellett úgy látja, hogy a vesszőállomány nem olyan fejlett, mint a korábbi években volt, ami aggodalomra ad okot a jövő évi rügyállományt és kötődést illetően. A szakember beszélt arról is, hogy jelenleg nehezen tudja elképzelni azt, hogy kevesebb vegyszerrel, illetve bizonyos esetekben teljesen vegyszermentesen, hogyan lehet majd egyes kártevőket, kórokozókat megfogni az ültetvényekben.

Tomcsányi Pál, a Sóskút Fruct Kft. ügyvezető igazgatója
Tomcsányi Pál, a Sóskút Fruct Kft. ügyvezető igazgatója

A Portfolio Agrárszektor 2022 konferenciáról eddig megjelent cikkeink:

Kapcsolódó cikkeink:

Képek forrása: Agrárszektor

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?