Meglepő hírek érkeztek a világ paradicsomterméséről: mi történik itt?

Meglepő hírek érkeztek a világ paradicsomterméséről: mi történik itt?

agrarszektor.hu
A világ paradicsomtermesztőit egyesítő tanács, a World Processing Tomato Council (WPTC) korai előrejelzése szerint az idei évben várhatóan 5%-kal, azaz mintegy 900 ezer tonnával fog nőni az AMITOM tagországok termelésének volumene. A déli féltekén azonban több országban is az előzetes várakozásoknál gyengébb termésre lehet számítani.

JÖVŐ HÉTEN AGROFOOD 2024 ÉS AGROFUTURE 2024 KONFERENCIA | KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL!

Az AgroFood 2024 konferencián előadóink között lesz Nobilis Márton, Hollósi Dávid, Gyuricza Csaba, Giacomo Pedranzini és Ruck János is!

Az AgroFuture 2024 konferencián előad Feldman Zsolt, Hadászi László, Nemes Imre, Petri Bernadett és Vajda Péter is!

Regisztráció most 15% kedvezémnnyel, kombinált jeggyel, az AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!

Bár a WPTC (World Processing Tomato Council) csak a február 14-én, a napfényes Sacramentóban megrendezett ülését követően adja majd ki a 2023-as évre vonatkozó hivatalos termés-előrejelzését, az első adatok szerint az AMITOM tagországok termelése valamivel több, mint 900 ezer tonnával fog nőni, Kaliforniában pedig csaknem 1,7 millió tonnával várnak többet a 2022-es mennyiségnél. A déli félteke országaiban a napokban kezdődik a betakarítás, itt a növekedés szerényebb mértékű - olvasható a FruitVeB oldalán.

Magyarországon a 2022-es 80 ezer tonna körüli termést követően a WPTC az idei szezonra 100 ezer tonna körüli termést, illetve az árak emelkedését prognosztizálja.

Algériában az idei szezonban 2,5-2,7 millió tonna közötti országos paradicsomtermés valószínűsíthető, amelynek 50-60%-a kerülhet feldolgozásra, így a WPTC 1,35 millió tonnás termést valószínűsít.

Egyiptomban a téli betakarítás csúcspontja zajlik, és egyelőre a minőség mind Brix, mind színeződés tekintetében jónak tűnik, a WPTC becslése szerint 500 ezer tonna körüli volumen várható.

Franciaországban jelenleg a tavalyinál valamivel nagyobb, 150 ezer tonna körüli termés valószínűsíthető.

Mivel Görögországban a 2022-es évben az alternatív kultúrák jóval kevésbé bizonyultak jövedelmezőnek a vártnál, a feldolgozók remélik, hogy idén nagyobb területekre tudnak szerződni a termelőkkel, és 420 ezer tonna körüli termést dolgozhatnak fel. A garantált áras szerződések jelenleg 130-140 euró/tonna (51-55 ezer Ft/tonna) körül köttetnek.

Olaszországban a jelenlegi becslések szerint 5,7 millió tonna körüli termésre szerződnek majd a feldolgozók. A déli országrészben a víztározók tele vannak, így remélhető, hogy a vízkészletek elegendőek lesznek. Északon több hóra lenne szükség ahhoz, hogy a szezon vízigénye biztosított legyen. Az ártárgyalások még folyamatban vannak, egyelőre nem született megállapodás: a feldolgozók kezdeti ajánlata 126 euró/tonna (49 ezer Ft/tonna) volt, ami elég távolinak tűnik a termelők szerint elfogadható 155 euró/tonna (60 ezer Ft/tonna) átvételi ártól.

A rengeteg csapadék miatt Portugáliában ebben a szezonban előreláthatólag nem lesz gond az öntözővíz mennyiségével. Mivel a termelők itt is magasabb árakat szeretnének kiharcolni, a tárgyalások még nem értek véget. A szerződések bejelentési határidejét is március közepére tolták ki a szokásos február közepi dátumról. A WPTC korai becslése szerint 1,4-1,5 millió tonna közötti termés várható.

Oroszországban a hagyományos nagy termelő körzetekben (Nalcsik, Asztrahán, Volgográd régiók) 8 ezer hektár környékén várható a termőterület, ami az előző évi terméshez igen hasonló, 650 ezer tonnás volument valószínűsít.

Spanyolországban lényegesen javultak a vízellátottsági viszonyok Extremadura körzetében, de még mindig csak körülbelül 80%-án állnak a szezon során valószínűsíthetően felmerülő vízigénynek, és még ez is elmarad az előző évek induló szintjétől. Andalúziában viszont a tavalyi rekordalacsony szintnél is rosszabb a helyzet, ezért igen nehéz prognózist megfogalmazni. A WPTC úgy véli, hogy ha Andalúziában nem javulnak a körülmények, 2,6 millió tonnás termésre lehet számítani. A szerződéses árakat február 14-éig kell nyilvánosságra hozni, jelenleg a termelők követelése 165 euró/tonna (64 ezer Ft/kg).

Ami Törökországot illeti, a déli országrészben a gazdák a tavalyi évben gyapot termesztésére álltak át, ám csalatkozniuk kellett a kultúra jövedelmezőségében, így várhatóan a kieső területek legalább egy része vissza fog pártolni az ipari paradicsomhoz. Itt az ártárgyalások majd csak akkor kezdődnek meg, ha a feldolgozók megteszik első árajánlataikat.

Tunéziában a rendkívül súlyos aszály miatt a mezőgazdasági minisztérium megtiltotta az idényzöldségek termesztését minden olyan öntözött területen, ahol szántóföldi növények termeszthetők. A rendelkezés alól csak az északi és a középső országrész egyes nagy, magánkézben lévő gazdaságai kaptak kivételt, de a jelenlegi 12 ezer hektáros, 600 ezer tonna körüli termés a lehető legderűlátóbb prognózis.

Az Egyesült Államokban a január 25-én kiadott California Processing Tomato Report adatai szerint a kaliforniai feldolgozók eddig 11,25 millió tonna ipari paradicsomra szerződtek le, amit 18%-os növekedés a tavaly augusztusi jelentésben várt 9,5 millió tonnás szerződéses volumenhez képest. A becsült területnövekedés 8%, ami 100,3 ezer hektáros területet jelent a tavalyi 92,7 ezer hektár után. A beszállítói szerződések alapján becsült termésátlag várhatóan 113 tonna/hektár körül alakul majd.

És mi várható a déli félteke országaiban?

Argentínában San Juan környékén január 3-5. között kezdődtek meg a betakarítási munkálatok 100 tonna/ha körüli, elfogadhatónak tekinthető hozamokkal. A termés a száraz idényhez képest jónak tűnik. A teljes argentin termőterület 8200 hektár, ennek alapján 665 ezer tonnás volumen prognosztizálható.

Ausztráliában rendkívül rosszul alakul a szezon eddigi része: a folyamatos esőzések minden termesztő régiót érintenek, októberben áradások borotváltak le telepített állományokat, az idény korai szakasz pedig túl hideg volt a növények számára, ráadásul az erős szél és az esőzések tovább késleltették az ültetést. A prognózisokban szereplő számok jelentősen csökkentek, a jelenlegi helyzet szerint 1631 hektárról 139,4 ezer tonnás termést takarítanak majd be, a munkálatok február 15. körül kezdődnek meg.

Chilében január végén, a szokásosnál pár nappal korábban kezdődött meg a betakarítás, ami az előrejelzések szerint 1,15 millió tonna termést ígér, szemben az októberi, 1,3 millió tonnás prognózissal. A becsléseket a decemberi erős hőhullámok miatt kellett mérsékelni.

A Dél-afrikai Köztársaságban a 2023-a szezonra 2 ezer hektár körüli területről 152 ezer tonnás termést valószínűsít a WPTC. A nyári termelés már januárban megkezdődött, és áprilisban fejeződik be. A hozamok 100 tonna/hektár körül alakulnak, és eddig a szezon jól halad, a viszonylagos szárazság segíti a betakarítást. A téli területek 25%-án még csak ültetnek, itt az idény áprilistól szeptemberig húzódik, általában 70-75 tonna/hektár körüli hozamokkal. Érdekesség, hogy érkeztek hírek olyan feldolgozókról, akik idén nem szerződtek le előre a termelőkkel, azaz megkockáztatják, hogy a szabad piacról szerzik majd be az alapanyagot.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?