Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az USDA pénteken esedékes júniusi területfelmérése előtt megkérdezett elemzők 37,16 millió hektárra becsülik a kukorica vetésterületét, ami némileg alacsonyabb a márciusi 37,22 millióhoz képest. A szójababot 35,47 millió hektárra becsülték, a márciusi 35,4 millióhoz képest.
1980 óta az egyetlen olyan június, amikor mindkét kultúra esetében hasonlóan kis területváltozások történtek márciushoz képest, 2002-ben volt, így statisztikailag valószínűtlen, hogy a kukorica és a szója is ilyen közel kerüljön a márciusi számhoz.
Márciusi becslés, júniusi tény
Az elemzők viszonylag biztosak az előrejelzésekben. A kukorica hektárszámára vonatkozó becslések tartománya 800 ezer hektár, ami 2017 óta a legkisebb ebben a jelentésben, és a hároméves 1,41 milliós átlag alatt van. A szójabab 607 ezer hektáros tartománya 2005 óta a legkisebb, és a 1,11 milliós átlag alatt van.
Érdekes, hogy az elmúlt hat évben a júniusi szójaültetvények a legnagyobb tartományt mutató három évben (2022, 2021, 2019) a becsült tartományon kívülre kerültek. Az elmúlt négy évben a kukoricaültetvények szintén a tartományon kívülre kerültek abban a két évben, amikor a piaci becslések a legnagyobb eltéréseket mutatták (2020, 2019).
Az eső közbeszólhatott
A kukorica vetésterülete a márciusi felmérés és a júniusi felmérés között erős tendenciát mutat, az elmúlt 20 júniusból 15-ben emelkedett, így a piac által várt csökkentés kissé kívül esik a normán. Ugyanakkor az öt csökkenő év között volt a valaha volt leggyorsabb és leglassabb kukoricaültetési szezon is.
Az idei kukoricavetési hajlandóság a hosszabb távú átlag közelében volt, de a heves esőzések már második egymást követő évben okoztak problémát Észak-Dakotában. Az esőzések közvetlenül az állam kukoricavetési időszakának végén enyhültek, ami nagyobb bizonytalanságot okozott a kukorica vetésterületeket illetően, de valószínűleg támogatta a szójabab és a búza vetését.
Az elmúlt 20 évből 11-ben a szójabab júniusi vetésterülete magasabb volt, mint a márciusi, bár az elmúlt négy évből háromban alacsonyabb volt. Azokban az években, amikor alacsonyabbak voltak, szintén különböző vetési ütemek között oszlottak meg.
A szójababot 2023-ban gyorsan vetették el, bár ez volt a helyzet 2021-ben is, amikor a júniusi szójabab-vetésterület valamivel alacsonyabb volt, mint márciusban, mivel az elemzők túlbecsülték az emelkedő áraknak a vetésekre gyakorolt hatását.
Jó feltételek, de alacsony árak
A vetési feltételek többnyire ideálisak voltak a kukoricaövezetben, de az árak alakulása már nem volt ilyen kedvező. Mire a gazdák május közepén a vetés sűrűjébe értek, az új termésű kukorica és szójabab határidős ügyletek százalékos csökkenése 2023 eleje óta a legnagyobb volt az elmúlt több mint két évtizedet figyelembe véve.
Legutóbb 2018-ban és 2015-ben fordult elő, hogy a júniusi kukorica- és szójaültetvények egyaránt egy százalékon belül maradtak a közzétett adatokhoz képest - teszi hozzá a Reuters.