Ebből még baj lehet: megsemmisült az ukrán terményexport egyharmada

Ebből még baj lehet: megsemmisült az ukrán terményexport egyharmada

agrarszektor.hu
A Kreml erőfeszítései sikerrel jártak az ukrán élelmiszer-szállítások megbénítására, hiszen az ország terményexportjának mintegy egyharmada semmisült meg, mióta a múlt hónapban blokkolták az oroszok a fekete-tengeri kikötőket. A gabona és az olajos magvak értékesítése egyébként Ukrajna legfontosabb bevételi forrását jelenti.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

Éppen ezért a kiesés jelentős visszaesést okoz Ukrajna gazdasága és a globális élelmiszer-biztonság számára egyaránt, még akkor is, ha az Európai Unió az orosz invázió kezdete óta. Kulcskérdés a folyami kikötők elérhetősége - kommentálta az eseményeket Evghenia Sleptsova, az Oxford Economics vezető közgazdásza. Mivel a hét elején Oroszország bombázni kezdte Izmail és Reni kikötőit, két Duna-menti központot, ez ugyancsak nehézséget jelenthet - írja a Portfolio a Bloomberg alapján. Ukrajna 3,2 millió tonna gabonát, növényi olajat és lisztet tudott exportálni az augusztus 15-ig tartó négy hétben, szemben a májusi és júniusi 4,4 és 4,8 millió tonnával, amikor még érvényben volt a fekete-tengeri megállapodás. 

EZ IS ÉRDEKELHET

A terménykészletek növekedését vetíti előre az, hogy a vártnál jobb idei termés kevesebb útvonalon jut most el a piacra. Az ukrán elnök közlése szerint a gabonamegállapodás felmondása után egy hónapon belül már hét támadás érte a kulcsfontosságú kikötőket. Ráadásul a forgalmi dugók miatt most négyszer annyi időbe telik, mint egy hónappal ezelőtt, amíg egyes szállítmányok eljutnak a Dunára, és a szállítási költségek is magasabbak, ráadásul az európai országok felé vezető határátkelőkön jelenleg 5-6 napot kell várakozni

- írja a lap.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?