Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A hatóságok tegnap kiterjesztették a vörös szintű, azaz legsúlyosabb hőségriasztást Dél-Franciaországban, így az mától további 15 megyére, a délkeleti Provence régió nagy részére és néhány délnyugati területre is vonatkozik. Ezzel egyidőben felszólították a hegymászókat, hogy halasszák el túráikat, a szőlőszedőknek pedig azt tanácsolták, hogy a szélsőséges hőség elkerülése érdekében hajnalban kezdjék és délelőtt fejezzék be munkájukat – írja a Reuters. A riasztás lehetővé teszi a helyi hatóságok számára, hogy szükség esetén lemondják a sport- vagy kulturális rendezvényeket, és bezárják a közintézményeket.
Az ország nagy részét érinti a kiugróan magas hőmérséklet, amely a következő 48 órában várhatóan 42 Celsius-fokos csúcsot ér el a bortermelő Rhone-völgyben. "A hőhullám várhatóan kedd és csütörtök között tetőzik, a régióktól függően"
- közölte a Meteo France.
Veszélyben a szüretelők és a bor is
Jerome Despey, a dél-franciaországi Languedoc bortermelője és a francia mezőgazdasági termelők szakszervezetének (FNSEA) első alelnöke elmondta, hogy a szőlőszedőket arra kérték, hogy reggel 3 és 4 óra között kezdjék el a szüretet, és 10 órakor hagyják abba, hogy elviseljék a hőséget.
A perzselő hőmérséklet elsősorban délen okozott károkat a szőlőben, ami az idei bortermelés visszaeséséhez vezet
- tette hozzá.
Marc Fesneau mezőgazdasági miniszter egy burgundi gazdaságban tett látogatása során újságíróknak azt mondta, hogy a termelőknek alkalmazkodniuk kell. "Ahhoz, hogy elegendő élelmiszert termelhessünk, át kell alakítani a kereteket és ugyanakkor folytatni kell a termelést olyan körülmények között, amelyek szükségszerűen némileg romlottak" - mondta.
Az idei év sem volt könnyű
A klímaváltozás egyre durvábbá válásával a szélsőséges időjárás szerte Európában, mégpedig számos formában okoz problémákat. Az idei tavasz és nyár Európában számos szélsőséges időjárási eseményt hozott, amelyek többek között a mezőgazdasági termelésre is rányomták bélyegüket.
Mivel számos régió küzd a heves esőzések hatásaival, és Európa számos részén még mindig súlyos aszály sújtja a termést, Brüsszel lépéseket tesz a gyümölcs-, zöldség- és borágazatot sújtó csapás enyhítésére
– írja az Euractiv.
Legutóbb az augusztus eleji heves esőzések Szlovéniában és Dél-Ausztriában okoztak károkat a mezőgazdasági ágazatban: Ausztriában az ország fő mezőgazdasági biztosítója, a HV 220 millió euróra becsülte a károkat, míg a 2022-es áradások 170 millió eurót okoztak - mondta Kurt Weinberger vezérigazgató az osztrák médiának.
Szlovéniában a mezőgazdasági károkról még nem közöltek adatokat, Robert Golob miniszterelnök azonban több mint 500 millió euróra becsülte a teljes kárt.
Másfelől Európa számos részén továbbra is súlyos aszályok uralkodnak az Európai Aszálymegfigyelő Intézet friss adatai szerint.
Augusztus első 10 napjában - a legutóbbi mért időszakban - az EU területének csaknem egynegyede volt figyelmeztetési, azaz talajnedvességhiányos vagy riasztási állapotban, ami a megfigyelőközpont legmagasabb riasztási szintje, és a régió növényzetét érő stresszel jár. Míg idén tavasszal súlyos aszályok sújtották az Ibériai-félszigetet és Dél-Európa más részeit, a legutóbbi aszályos időszakok inkább Észak-Európára koncentrálódtak.
A szárazság hatásai továbbra is érintik Dél-Európát
Bár a jelentés szerint Dél-Európa "lassan az aszályból való kilábalás fázisába lép", a tavaszi szárazság nyomot hagyott a mezőgazdasági termelésben: A közelmúlt esőzései "nem ellensúlyozták a tartós csapadékhiány és a hőhullámok hatásait", ami súlyos hatással van a terményekre és a növényzetre - állapítja meg a jelentés. Ennek fényében az Európai Bizottság e hónap elején lépéseket tett a gyümölcs-, zöldség- és borágazat számára a csapás enyhítésére.
A helyzet enyhítése érdekében a Bizottság által augusztus 8-án bevezetett "rugalmassági csomag" az év végéig nagyobb mozgásteret biztosít a tagállamoknak és a mezőgazdasági termelőknek az ágazatot érintő uniós programokon belül.