Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Mint ismeretes, Szlovákia, Lengyelország és Magyarország a múlt héten jelentett be nemzeti korlátozásokat az ukrán gabonaimportra vonatkozóan, miután az Európai Bizottság 2023. szeptember 15-én úgy döntött, hogy nem terjeszti ki a behozatali tilalmat az EU öt kelet-európai tagállamára - írta meg a Reuters. A vita azután eszkalálódott, hogy Ukrajna, amely az orosz invázió miatt elvesztett tengeri exportlehetőségek pótlására szárazföldi útvonalakat használt nyugatra, a nemzeti korlátozások miatt panaszt nyújtott be a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) a tilalmak miatt.
A szlovák mezőgazdasági minisztérium egy e-mailban úgy fogalmazott, hogy a miniszterek megállapodtak egy olyan gabonakereskedelmi rendszer létrehozásáról, amely az engedélyek kiadásán és ellenőrzésén alapul. Addig azonban, amíg ez a rendszer nem működik és nem tesztelik teljes mértékben, addig a négy árucikk Ukrajnából történő behozatalára vonatkozó tilalom érvényben marad.
Ukrajna beleegyezett abba is, hogy leállítja a WTO-nál benyújtott panaszt - közölte a szlovák minisztérium. A mezőgazdasági tárca arról nem közölt részleteket, hogyan fog működni az engedélyezési rendszer. A szlovák importtilalmat az év végéig hagyták jóvá.
A nemzeti tilalmakat bevezető országok azzal érvelnek, hogy az olcsó ukrán búza, amelyet elsősorban nyugatabbra és a kikötőkbe irányuló tranzitra szántak, tönkreteszi belső piacaikat. Az elmúlt év nagy részében az ukrán gabona mintegy 60%-a az EU öt keleti országán keresztül került át, amelyek között Bulgária és Románia is szerepel.