Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Hollandiában a napelemparkok eddig szinte mindig monofunkcionálisak voltak, vagyis a földterületet ilyenkor kizárólag energiatermelésre használják. Ez egyre nagyobb társadalmi ellenállást váltott ki a terület nem hatékony felhasználása miatt. A kormányzati politika is megköveteli, hogy az energiatermelésre szánt telkek több funkciót is betöltsenek.
A mezőgazdaság és a napelemek kombinálása
A többfunkciós földhasználat egyik lehetősége a mezőgazdaság és a napelemek kombinálása. Ennek eredményeképpen mezőgazdasági napelemparkok, más néven agrár-PV-k jönnek létre. Ilyenek például a függőleges napelemek sorai, amelyek között gyep vagy burgonya van, vagy a gyümölcsfák vagy bogyós gyümölcsök fölött elhelyezett, részben átlátszó napelemek.
A világ vezető agráregyeteme, a Wageningen University & Research (WUR) és a Renergize Consultancy kutatói az állásfoglalásban arra a következtetésre jutottak, hogy az élelmiszer- és energiatermelés nagy mennyiségben, ugyanazon a területen lehetséges.
Bár a hektáronkénti terméshozam és energiatermelés némileg csökkenhet ahhoz a helyzethez képest, amikor a földterületnek csak egy funkciója van, az agrár-PV-vel kombinált hektáronkénti hozam magasabb, mint a két külön területen történő növénytermesztés és energiatermelés. Németországban például több növénykultúrával végzett kutatás kimutatta, hogy 1 hektár mezőgazdasági és 1 hektár napelemparki termelés - tehát összesen 2 hektár - mindössze 1,25 hektáron érhető el az agri-PV-vel.
Nem csak előnyök vannak
A hatékonyabb földhasználat azonban nem minden esetben vezet életképes üzletmenethez. "A hatékony földhasználatra való összpontosítás túl szűk mezsgye" - mondja Frank de Ruijter, a WUR kutatója, az állásfoglalás társszerzője. Egy agrár-PV-berendezés drágább, mint egy hagyományos napelemfarm, és a többletköltségeket valahogyan vissza kell nyerni. A gazdálkodó számára ennek előnyei és hátrányai is lehetnek.
Egyrészt a napelemes fedés védelmet nyújthat szélsőséges időjárás esetén; másrészt az agrár-PV rendszer által keltett árnyék csökkentheti a termést.
A termés- és az energiahozam maximalizálása érdekében a napelemeket a termesztett növényhez kell igazítani, és néha a termesztési módszer megváltoztatására is szükség van. A kutatók arra számítanak, hogy az elkövetkező években további ismeretekre tesznek szert ezekről a szempontokról.
Emellett az agrár-PV nagyszabású elterjedéséhez a jogszabályoknak egyértelmű iránymutatásokat kell meghatározniuk a mezőgazdasági napelemparkokra vonatkozóan.
Szabályozói lépések is kellenek
Az agrár-PV-be történő nagyobb beruházás miatt a kutatók azt is javasolják, hogy a nagyszabású napenergia-projektekre vonatkozó támogatási rendszereken belül külön tarifát állapítsanak meg az agrár-PV számára. Továbbá, mivel az agrár-PV földterületeket továbbra is mezőgazdasági célra használják, a mezőgazdasági földterületekkel kapcsolatos valamennyi jognak és kötelezettségnek, például a közös agrárpolitikának (KAP) és a műtrágya kijuttatására vonatkozó jogoknak hatályban kell maradniuk.