Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Abszolút többség alakult ki a tagországok számát tekintve a glifozát engedélyének meghosszabbítása melletti szavazáson, de ez még mindig nem volt elég, mivel az uniós polgárok mindössze 55 százaléka él a 18 javaslatot tevő tagállamban, nem pedig az EU lakosságának legalább 65 százaléka, ami a „minősített többség” mércéje.
Ebből az uniós célból végül tíz százalék hiányzott. A brüsszeli Bizottság általában nem hozza nyilvánosságra az ilyen szavazások részleteit, az agrarheute.de azonban hozzáférést kapott az egyes EU-államok szavazatához.
A Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó (SCoPAFF) Bizottságában a következők szavaztak pozitívan a glifozát jóváhagyásának meghosszabbításáról: Dánia, Észtország, Finnország, Görögország, Olaszország, Írország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Portugália, Románia, Svédország, Szlovákia, Szlovénia, Spanyolország, Csehország, Magyarország és Ciprus.
A hatóanyag jóváhagyásának meghosszabbítása ellen szavazott: Horvátország, Luxemburg és Ausztria. Belgium, Bulgária, Franciaország, Németország, Hollandia és Málta azonban tartózkodott.
Németország nem foglalt egyértelmű álláspontot a glifozáttal szemben, Franciaország pedig a közelmúltban jelezte Marc Fesneau mezőgazdasági miniszterén keresztül a korábbi negatív állásponttól való esetleges eltérést, de az EU legnagyobb mezőgazdasági országának jóváhagyása a glifozát további felhasználására, amire már sokan számítottak, végül nem valósult meg.
Hogyan tovább?
Kérdés tehát 2024-től a glifozát jóváhagyása marad az Unióban vagy sem. Legkésőbb november közepéig újabb szavazásra fog sor kerülni egy fellebbviteli bizottságban. Ha nem sikerül a minősített többséget elérni, akkor magának az EU Bizottságnak kell döntenie. Ebben az esetben a szakértők azt feltételezik, hogy nem döntenek a saját ajánlásuk ellen a további jóváhagyás érdekében. Az AGES és a BOKU által készített „National Glyposate Feasibility Study” szerint a hatóanyag helyes használatának pozitív ökológiai hatásai vannak. A teljes tilalom különösen a talajtakarás és a direktvetés talajmegőrző módszereit érintené.