Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Farkas Sándor kiemelte, a vidékfejlesztési programban elnyerhető forrásokkal 2021-ben és 2022-ben tízezernél több mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozásnak 1200 milliárd forintot meghaladó összegben hagytak jóvá fejlesztési támogatásokat. A vidékfejlesztési program kertészeti ágazatot érintő beruházási felhívásaiban több mint 6900 nyertes pályázatot bíráltak el sikeresen, ezzel 184 milliárd forintot meghaladó támogatási összegről döntöttek. A célzott forrásoknak köszönhetően tavaly a zöldség-gyümölcs ágazat teljesítménye a mezőgazdasági kibocsátás 13 százalékára rúgott. Az aszállyal és más időjárási szélsőségekkel sújtott 2022-es évben ez az érték csak 11 százalék volt - jegyezte meg a miniszterhelyettes.
A hazai mezőgazdaság és élelmiszeripar az uniós Közös Agrárpolitika magyar Stratégiai Tervének elfogadásával több mint 5300 milliárd forint felhasználásával fejlődhet egészen 2027-ig - jelezte Farkas Sándor. Hozzátette: a kertészetek a továbbiakban is számíthatnak beruházásaik támogatására, így lehetőségük lesz gépek, eszközök beszerzésére, valamint ültetvényeik, növény-, gomba- vagy hűtőházaik fejlesztésére. Külön beavatkozás fogja segíteni a mezőgazdasági - benne a kertészeti - üzemek energia-önellátásának növelését és az energiafüggőség csökkentését.
Mindezek mellett támogatást nyújt a szaktárca a geotermikus hőenergiában és a digitalizációban rejlő potenciál kiaknázására is. Kiemelt célként kezelik az öntözött területek növelését és a rendelkezésre álló vízkészlet hatékonyabb felhasználását eredményező fenntartható öntözési közösségek együttműködésének támogatását - közölte Farkas Sándor.
A miniszterhelyettes a tavasszal megjelenő pályázatokról elmondta, hogy a kertészeti üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó és poszt-harveszt (betakarítás utáni műveletek) fejlesztések támogatására 50 milliárd forintnyi forrás áll rendelkezésre, egy projektre legfeljebb 5 milliárd forint igényelhető. Kertészeti ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatására 25 milliárd forint jut, amelyből egy projektre maximum 250 millió forint lehívására van lehetőség.