Aggasztó hírek érkeztek a magyar erdőkről: ebből még nagy baj lehet

Aggasztó hírek érkeztek a magyar erdőkről: ebből még nagy baj lehet

agrarszektor.hu
Az NFK által működtetett Erdészeti Mérő és Megfigyelő Rendszer 2023-ban az erdők állapotának némi javulását mutatta, köszönhetően a kedvezőbb, lényegesen csapadékosabb időjárásnak. Az adatok azonban továbbra is az elmúlt tíz év romló egészségi állapot trendjét tükrözik.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az NFK nyilvánosságra hozta a jelentését a hazai erdők 2023-as egészségi állapotáról. Ebből kiderült, hogy a 2022-es extrém aszályt követő csapadékos tavalyi év visszahelyezte a magyar erdők egészségi állapotának jellemzőit az elmúlt évtized trendvonalára. A romló tendencia megfordításához azonban több éven keresztül lenne szükség az erdők számára kedvező, csapadékban gazdag időjárásra - olvasható a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) oldalán.

Az erdők egészségiállapot-felmérését a Nemzeti Földügyi Központ Erdészeti Főosztályának munkatársai a 16×16 km-es Erdővédelmi Hálózat (EVH I. szint) alapján készítették el. Az Erdészeti Mérő- és Megfigyelő Rendszer részét képező EVH 1988 óta szolgáltat éves adatokat a hazai erdők egészségi állapotáról, a megfigyelt abiotikus és biotikus károkról, azoknak idő- és térbeli változásairól.

Az éves jelentés ezekről a folyamatokról többféle szempontból is átfogó képet nyújt. Csoportosítja az erdőkárokat károsított rész szerint (levélkárok, törzs- és gyökfőkárok), valamint számba veszi a főbb károkozókat is (rovarok, gombák, vad, abiotikus károk stb.). A főbb fafajcsoportok egészségi állapota szintén bemutatásra kerül. A jelentés mindezeket az eredményeket tágabb idő- és térbeli kontextusba helyezve is értékeli.

Bár a 2022. évi aszály után 2023-ban sok pozitív változás történt, hosszú távon az erdőkárok mértéke és kiterjedése egyre inkább növekvő trendet mutat, néhány faj esetében ugrásszerű romlás volt megfigyelhető. Különösen aggasztó a tölgyfajok évek óta tartó folyamatos egészségromlása - a mintapontokon egészséges kocsánytalan tölgy gyakorlatilag már nem volt található. Az akácok, valamint a vizsgált évek átlaga szerint az egészségesebb fafajok közé sorolt gyertyánok állapota közelített ugyan az aszály előtti értékekhez, de szintén elmaradt a sokéves átlagtól. A legfontosabb károkozók továbbra is a rovarok és a gombák, illetve az abiotikus tényezők - azon belül is elsősorban a forróság, szárazság. A teljes jelentés az alábbi linkről tölthető le.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?