Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Nincsenek jó helyzetben a szántóföldi zöldségtermesztéssel foglalkozó gazdaságok, ugyanis a zöldborsó és a csemegekukorica is követte a konvencionális növényekre jellemző pályát, és mintegy 35-45%-os árcsökkenés volt megfigyelhető ezeknél - mondta Szőke-Kis Zoltán, aki azt is hozzátette, hogy így ez a két növény már alulról súrolja a jövedelmezőség határát. A Szőke és Szujó Kft. ügyvezetője szerint az a kitörési pont, ami a konvencionális növényeknél megtörtént, tovább gyűrűzött a szántóföldi zöldségekre. Egy kivétel van csupán: az ipari paradicsom, amelynek az ára a tavalyi szinten mozog.
A kisebb kihívásokat megoldja az ágazat, az ukrán termények beáramlásával kellene valamit kezdeni
Szőke-Kis Zoltán szerint jelenleg az ukrán termények uniós és hazai piacokon való jelenléte jelenti a legnagyobb problémát az ágazatban. Mint fogalmazott, az egyéb kisebb-nagyobb kihívásokat meg tudják oldani, így például a támogatási rendszer bonyolultságát, vagy éppen az adatszolgáltatással és dokumentációval kapcsolatos többletmunkát. Ez utóbbi ráadásul azzal is járhat, hogy a támogatások mértéke nőhet az előző évhez képest, ami szintén erős ösztönző lehet az ágazat szereplői számára. Ezen felül - mutatott rá a szakember - az öntözővíz idén is ingyenes lesz a mezőgazdaságban, ami ugyancsak nagy segítség azoknak, akik tudnak élni vele.
Amire nagyon nagy szükség lenne, az a piacvédelem
- emelte ki Szőke-Kis Zoltán.
A Szőke és Szujó Kft. ügyvezetője elmondta, hogy az ágazat szereplői álságosnak tartják az Európai Unió azon politikáját, hogy egyik oldalról több millió tonna terményt enged be Ukrajnából, miközben az uniós gazdáktól megköveteli, hogy bizonyos növényvédő szereket ne használjanak. Szőke-Kis Zoltán szerint a gazdák egyet tudnak érteni a zöld átállással és az új technológiák használatával, de akkor viszont mindenkinek el kell fogadnia, hogy az így megtermelt növények drágábbak lesznek. Vagy legyen valódi zöld átállás, de akkor akadályozzák meg az olcsó termékek dömpingjét, vagy ne legyen ilyen átállás, viszont akkor az uniós termelőktől se várják a mostani előírások betartását - tette hozzá a szakember.
Az idei év főleg a kisebb termelőknek lesz nehéz
A 2024-re vonatkozó kilátások kapcsán Szőke-Kis Zoltán úgy fogalmazott, hogy a szántóföldi növénytermesztők leginkább arra hajtanak, hogy ne legyenek veszteségesek. Mint mondta,
ha minden marad a mostani szinten, akkor mezőgazdaság azon jelentős rétege, aki 50-200 hektár közötti méretű birtokon gazdálkodik, nem tud öntözni, és csak konvencionális növényekkel foglalkozik, az nagy veszteségek felé tart. Az idei évben azoknak lesz könnyebb dolguk, akik vagy nagyobb birtokmérettel, vagy nagyobb tartalékkal rendelkeznek.