Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Kevés csapadék csak a hétvégén hullott, a legtöbb helyen 5 mm alatt maradt a mennyisége. Február utolsó és március első két dekádjának csapadékösszege csak az északnyugati és az északi országrészben haladja meg a sokéves átlagot, Magyarország jelentős részén 10-30 mm-rel elmarad attól. A 90 napos csapadékmennyiség is hasonló területi eloszlású, itt a hiány az Alföldön és a Dunántúl délkeleti felén a 20-50 mm-t is eléri. A talaj felszín közeli része március első felében sokfelé átnedvesedett, azóta azonban veszített nedvességtartalmából, az Alföldön és a Dunántúl keleti felén sokfelé kimondottan száraz . Ez az évnek ezen időszakában azért sem jó, mert a száraz felszínek fölött a derült, szélcsendes éjszakákon jobban le tud hűlni a levegő, mint a nedvesebb felszín fölött. A középső talajréteg még országszerte jó nedvességellátottságú, a fél méternél mélyebb réteg pedig továbbra is telített állapotban van - derül ki a HungaroMet friss agrometeorológiai előrejelzéséből.
A hőmérséklet kissé alacsonyabban alakult a március első felében már megszokottnál, a sokéves átlagnál „csak” 1-3 fokkal volt melegebb. A hűvös levegő beáramlása már vasárnap elkezdődött, hétfőn és kedden pedig többfelé csak 10 fok körül vagy kevéssel afölött alakultak a maximumok. A hét első felében éjszakánként a derült, szélcsendes helyeken hűlt fagypont alá a levegő, szerdán az ország túlnyomó része ilyen volt - ekkor helyenként -5 foknál is hidegebb volt. Az 5 cm-en mért talajhőmérséklet a múlt hét második felében már nagy területen meghaladta a 10 fokot, azóta azonban 7-9 fokra esett vissza.
Komoly károkat okozhatott a fagy
Az őszi vetések, ahol nem volt tartós belvíz, jó állapotban vannak, már látványos fejlődésnek indultak. A kalászosok és az őszi káposztarepce szárba indult utóbbin a zöldbimbósvirágzat is megjelent már. Az Alföldön, főleg az északi részén még mindig vannak belvízfoltok, ezek kiterjedése csak lassan csökken. A vetések az enyhe télen megsínylették a tartós vízborítást, a belvízfoltokban már sokfelé kipusztultak. Egyre több gyümölcsfa fakad, virágzik, több héttel előrébb járnak a fejlődésben a szokásosnál. Az elmúlt napok fagyos éjszakáin fagyvédelem nélkül a korai csonthéjasok jelentős fagykárokat szenvedtek. A kajszi például a virágzás fenológiai fázisában -2, -3 Celsius foknál erősebb fagy estén már károsodik, szerdán pedig nagy területen hűlt le ennél jobban a levegő. A növényvédelemre az idén különösen nagy gondot kell fordítani, hiszen a télen a kórokozókat és a kártevőket csak kis mértékben tizedelte meg a fagy.
A folytatásban is több időjárási front vonul át fölöttünk, ezért változékony időben lesz részünk. Pénteken főként a középső országrészben várható gyenge eső, zápor, majd szombat estétől vasárnap estig többfelé kell csapadékra számítani, eleinte eső, majd zápor, esetleg zivatar formájában. Összességében a hét végéig 2-8 mm csapadék valószínű. Hétfőtől csökken a csapadékhajlam, kedden és szerdán száraz időre van kilátás. Összességében a legtöbb helyen a talaj felső fél méteres rétege tovább veszít nedvességtartalmából az előttünk álló egy hétben. A hőmérséklet szombatig tovább emelkedik, ekkor a legmelegebb órákban többfelé a 20 fokot is megközelíti, illetve eléri. Vasárnap egy hidegfront mögött ismét hidegebb légtömeg áramlik fölénk, így 5-6 fokkal visszaesik a hőmérséklet, de éjszaka még nem valószínű fagy. Hétfőn és kedden hajnalban hűlhet fagypont alá a levegő, de a jelenlegi számítások szerint nem nagy területen, és az e hetinél gyengébb fagyokra lehet számítani. Keddtől melegedés kezdődik, és a jövő hét közepén 16-21 fokos maximumok várhatók
- olvasható az előrejelzésben.