Megvan, mekkora eső jön a héten Magyarországon: itt a friss előrejelzés

Megvan, mekkora eső jön a héten Magyarországon: itt a friss előrejelzés

agrarszektor.hu
Csak kevés enyhítették számottevően a csapadékhiányt az elmúlt napok záporai, a középső országrészben és keleten sokfelé igen száraz a talaj, pedig nyári kapás növényeinknek ebben az időszakban lenne szükségük a legtöbb csapadékra. Habár a szombati átmeneti kisebb lehűlés óta ismét 30 fok környékére melegedett a levegő, a forróság egyelőre nem tér vissza, ugyanakkor jelentősebb csapadék a héten is csak kevés helyen valószínű.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A múlt héten is minden nap előfordultak záporok, zivatarok hazánkban, de nagyobb területre kiterjedő számottevő csapadék csak szerdán és szombaton fordult elő - derül ki a HungaroMet legfrissebb agrometeorológiai jelentéséből. Szerdán az ország keleti felén, a Tisza mentén és foltokban a Tiszántúlon enyhítették az aszályt záporok, zivatarok, melyeket felhőszakadások kísértek, majd szombaton a délnyugati országrészben hullott jelentősebb mennyiségű csapadék. Az elmúlt öt nap csapadékmennyisége az említett területeken sokfelé alakult 10 és 30 mm között, míg a Dunántúl északkeleti felén, az Alföld nyugati és keleti peremén valamint az Északi középhegység jelentős részén alig esett.

5 napos csapadékösszeg 2024. július 21-ig (mm)5 napos csapadékösszeg 2024. július 21-ig (mm)
30 napos csapadékösszeg 2024. július 21-ig (mm)30 napos csapadékösszeg 2024. július 21-ig (mm)
Az elmúlt 30 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2024. július 21-ig (mm)Az elmúlt 30 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2024. július 21-ig (mm)

A talaj felszín közeli része átnedvesedett az elmúlt hét nagyobb felhőszakadásai és esői által érintett tájakon, és a középső talajrétegbe is jutott a nedvességből, az ország jelentős részén a lehullott csapadék azonban éppen csak a nedvességtartam szinten tartásához volt elegendő, ez a szint azonban többfelé igen alacsony. A felső egy méteres talajréteg a Mezőföldön, az Alföld nyugati, déli valamint keleti tájain kritikusan száraz, a növények csak a mélyebb rétegben találnak nedvességet. Hazánk területének közel kétharmadán közepes vagy nagyfokú aszály jelei figyelhetők meg.

Talajnedvesség a talaj felső fél méteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2024. július 21-én (%)Talajnedvesség a talaj felső fél méteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2024. július 21-én (%)
Talajnedvesség a talaj felső egy méteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2024. július 21-én (%)Talajnedvesség a talaj felső egy méteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2024. július 21-én (%)
Nyári növényekre vonatkozó mezőgazdasági aszályszint 2024. július 21-énNyári növényekre vonatkozó mezőgazdasági aszályszint 2024. július 21-én

A hőmérséklet múlt kedden tetőzött, akkor az Alföldön 37 és 42 fok közé melegedett a levegő, de máshol is 32-36 fokot mérhettünk. A hét közepén kissé mérséklődött a forróság, éjszakánként egyre többfelé hűlt 20 fok alá a levegő, de a maximumok továbbra is 30 fok fölött alakultak. Szombaton az északkeleti országrész kivételével jelentősen lehűlt az idő, de vasárnap ismét 30 fok körüli csúcsértékek voltak jellemzőek. A vegetáció, így ültetett növényeink is két-három héttel előrébb járnak a fejlődésben a szokásosnál. Az őszi kalászosok és a repce aratása befejeződött, a betakarítás időszakának második felére jellemző meleg, nagyrészt száraz idő kedvező volt a munkára.

24 órás hőmérsékletváltozás 2024. július 20-án 15 órakor (Celsius fok)24 órás hőmérsékletváltozás 2024. július 20-án 15 órakor (Celsius fok)

A napraforgó és a kukorica elvirágzott, vagy a virágzás végén jár, most igényelnék a legtöbb nedvességet, havi 100 mm eső lenne az ideális. Ezt azonban öntözés nélkül csak néhány nagyobb felhőszakadás által érintett foltban kapják meg az országban. Nagy területen már csak a mélyebb talajrétegekben találnak nedvességet az állományok. A hőség a virágzás időszakát is lerövidítette, és ez a termésátlagokban is meg fog mutatkozni. A fejlettség időben valamivel megelőzi a szokásos szintet, zöld tömegben egyelőre még nem látnak nagyon nagy elmaradást a műholdak.

A folytatásban eleinte mérsékelten meleg, záporokkal, zivatarokkal tarkított időben lesz részünk, majd a hétvégén egyre többfelé tér vissza a kánikula, és a száraz idő. A hét közepéig több hullámban az eddigieknél hűvösebb légtömegek érik el hazánkat, így mérséklődik a meleg, csütörtökön országszerte 30 fok alatt alakulnak a maximum értékek, és elszórtan lehet záporokra, zivatarokra számítani, melyeket lokálisan felhőszakadás is kísérhet. A lehulló csapadék mennyisége azonban csak kevés helyen, főként az Északi-középhegység térségében és egy-egy felhőszakadás által érintett foltban haladhatja meg a 10 mm-t. Péntektől csökken a csapadékhajlam, és melegszik az idő, a hétvégén száraz, meleg időre van kilátás, de vasárnap este újabb hidegfront várható.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?