Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az idei dinnyeszezon a szokásosnál körülbelül 10 nappal korábban indult Magyarországon. A hozamok alapvetően megfelelően alakultak, azzal, hogy az április elején kiültetett korai dinnyéké értelemszerűen alacsonyabb volt, mint a későbbi ültetésű fajtáké - írta meg a FruitVeB. A minőséggel sem volt probléma, de megjegyzendő, hogy a nagy meleg miatt az atkák elleni védekezés a szokásosnál kicsit nehezebb volt. A júliusi, kifejezetten nagy meleg jelentős károkat okozhatott azokban az állományokban, amelyekben a lomb nem volt elegendő, könnyedén megégette a termést. Az egyik legnagyobb kihívást ebben a júliusi hőségidőszakban az UV-sugárzás elleni védekezés jelentette. A napégett dinnye héja esztétikailag sem a legszebb, és így nyilván az értékesítést is befolyásolhatja, de extrém égés esetén a belső rész is sérülhet. A dinnyék pultontarthatóságával probléma nem volt, negatív visszajelzés semmilyen részről nem érkezett.
A békési dinnye jelentős része már lement, de lesznek még későbbi fajták, és bár kevesebb termelőnél ugyan, de mindenképpen lesz még Békés megyében dinnye. A következő 2 hétben a csúcsidőszakhoz képest nagyságrendileg negyedére csökken a mennyiség, de augusztus 5-10-ig még biztosan lesz Békés megye térségében dinnye.
Kelet-Magyarországon az idei évben 30%-kal növekedett a termőfelület. Ez főleg a hibrid fajtákat érintette, tehát nem csak a gyengébb termelési módú terület növekedett, hanem a jó minőségű dinnyék mennyisége is. A szezon már elkezdődött, a profi termelők itt is már a békési szezon után elkezdenek szedni, de ez nyilván még nem jelentős mennyiség. Szabolcsban is jelentkezik a korai szezonkezdés, itt jellemzően augusztus 5-e körül szokott eljönni a csúcsidőszak, de idén már július végén meghatározó a szabolcsi dinnye mennyisége is. Ebben a termesztőkörzetben a saját gyökerű és az oltott dinnyék szedése is megkezdődött már. Akárcsak Békés megyében, az utóbbi 10-15 napban Kelet-Magyarországon is a legnagyobb kihívásnak az UV-sugárzás elleni védelem bizonyult, többször kellett napégés elleni védekezést eszközölni a termelőknek.
A dinnyefélék fogyasztás Európában csökkenést mutat hazánkban stagnál (10 kg/fő/év körül). Exportpiacokon lenne lehetőség arra, hogy a 20 évvel ezelőtti helyünkre visszakerüljünk, ehhez az árualapunk a tavalyi évben és az idén is adott, a belföldi értékesítésnek pedig felső korlátja van.