Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az Oxin Growers kereskedelmi igazgatója, Ruud den Boer szerint az idei egy igen nehéz szezon a paradicsomtermesztők számára, ahol leginkább arra kellett várni, hogy a rezisztens fajták hogyan reagálnak a nagyüzemi termesztési körülményekre. A szezon lassú indulása mellett a rossz idő a keresletet is visszavetette, és az importnyomás is nagyobb volt a szokásosnál. Ennek fő oka, hogy Spanyolországban a szokásosnál tovább, egészen a 24. hétig folyt a termelés - a tavalyi hőhullámok miatt ugyanis számos állományt újra kellett telepíteni, így voltak, akik inkább eleve később kezdték a szezont. Hollandiában a tavalyinál nagyobb ugyan a termés volumene, de ez abból ered, hogy a terület is nőtt az előző évihez képest - írja a FruitVeB.
Corné van Winsen, a ZON vezető termékmenedzsere szerint: a kevés napfény miatt maradtak el a termésátlagok a szokásostól. Június végéig minden paradicsomfajta ára sokkal alacsonyabb volt, mint tavaly, de igazából nem jó az összehasonlítást a tavalyi évvel szemben végezni, mert 2023 egy kivételesen jó év volt számukra, végig magas árakkal. Maarten Verhaegen, a BelOrta zöldség divíziójának vezetője szerint: az idei szezonban csak a cherry paradicsomok elfogadható ára volt kivétel, de ennek az a magyarázata, hogy ebből a fajtatípusból 95%-ban szerződéses keretek között értékesítünk, így a piaci hullámzások kevésbé érintik az árak alakulását.
Ezzel a véleménnyel Ruud den Boer is egyetért, mivel Oxin Growersnél is azt tapasztalták, hogy a spot piacokon minden szegmensben 10-15%-kal alacsonyabb árak jellemzőek, mint tavaly, viszont a szerződéses árak náluk is jobbak. A 28. hét végétől azaz július közepétől észleltek jelentősebb áremelkedést, így most árak ésszerű, megfelelő szintet értek el. Boer szerint erre nagy szükség is van, mert a termelőknek a gyenge első időszak után van hová felzárkózniuk, hogy jó eredménnyel zárhassák az évet, márpedig a hozamokban tapasztalható termelési lemaradást nem lehet behozni, így az áraknak kell magasabbnak lenniük. Július végén a lédig gömbparadicsom ára a nagybani piacokon 55-65 eurócent/kg (220-260 Ft/kg) között alakul. Július első hetében a napsütéses, meleg időjárás miatt még rendkívül magas volt a piacra jutó áru mennyisége.
A dél-európai hőhullám során Spanyolországban 40-45°C volt, Dél-Franciaországban pedig közel 40°C. A 30 fok feletti hőmérséklet hatással van a termesztésre és a termelésre, ami minőségi problémákat eredményez, így a dél-európai országokból augusztus elején már kevesebb áru várható. A piac ezt idejében beárazta, így Hollandiában az árak máris emelkedtek egy kicsit. Bár a ToBRF-vírus még mindig jelen van, a kereskedelemre nehezedő stressz enyhült. Ennek fő oka, hogy a paradicsomtermesztők tömegesen választottak ellenálló fajtákat, így a piacon nyugodtabb a légkör, mert a kereskedők is tudják, hogy az áruellátás a korábbinál folyamatosabb lesz. Többek között ez is magyarázattal szolgál arra, hogy az előző szezonokkal ellentétben miért nem voltak kiugró árcsúcsok az év első felében.