Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Ez az árnyomás már a szezon kezdetétől fogva jól látható, elsődleges forrása pedig az import, különösen az Európai Unión kívüli országokból érkező áru behozatala. Az idény korai szakaszában főleg a Szerbiából érkező tételek domináltak, augusztus végére azonban a Moldovából induló import vált uralkodóvá (ami ráadásul vámmentesen érkezik, mivel az Európai Bizottság vámmentes kvóták formájában kiváltságokat biztosított Moldova számára, és ilyen kvóta alá esik a szilva is). Ezen felül lehetőség van arra is, hogy Lengyelország Ukrajnából importáljon szilvát, ahol bőségesen áll rendelkezésre gyümölcs, egyre csökkenő árak mellett - írja a FruitVeB.
Ilyen helyzetben egyáltalán nem meglepő, hogy általánosságban a lengyel piacokon a szilva ára már most alacsonyabb, mint tavaly - a 2023-as, kifejezetten későn induló szezonban is volt egy áresés, ami szeptember elején következett be. Az olyan lengyel szilvafajták, mint például a Mieszaniec, jelenleg 2,70-4,00 PLN/kg (250-365 Ft/kg) közötti ártartományban cserélnek gazdát. A Top Hit és a President fajták jellemző ársávja 3,00-4,00 PLN/kg (275-365 Ft/kg), a Magyarországról érkező áru pedig 2,50-3,50 PLN/kg (230-320 Ft/kg) közötti áron értékesíthető. Óriási a különbség az egyes minőségi kategóriák között, így a termelők valóban csak a legjobb áru esetén számíthatnak 4,00 PLN/kg (365 Ft/kg) körüli árakra.
Az előző, 2023-as szezonban a szeptemberi eleji mélyponton fajtától függően a 2,50-3,00 PLN/kg (230-275 Ft/kg) körüli átlagár volt jellemző. Az idei szezonban az látható, hogy az import jelentősen lenyomja ugyan a szilva árát a nagybani piacokon, de a gyenge belföldi termés megakadályozza a nagyobb mértékű árcsökkenést.