Őrület: rekordot dönthetnek idén ezek a gyümölcstermelők

Őrület: rekordot dönthetnek idén ezek a gyümölcstermelők

agrarszektor.hu
A 2024/25-ös gazdasági évben az EU őszibarack- és nektarintermelése várhatóan meghaladja az előző szezon szintjét, így 3,6 millió tonnát tehet ki. Az EU legnagyobb őszibarack- és nektarintermelői közé tartozik Spanyolország, Olaszország, Görögország és Franciaország. Kisebb mértékben Magyarországon, Portugáliában, Bulgáriában és Lengyelországban is folyik termelés.

Már csak néhány napig jelentkezhet a Portfolio agrárdíjaira!

A Portfolio Csoport az idén 12. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A december 4-5-i kétnapos rendezvényen immár 10. alkalommal adjuk át 9 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.

Nevezzen szeptember 22-ig!

Az őszibarack- és nektarinültetvények területét 189 ezer hektárra becsülik, ami alacsonyabb az Eurostat által a 2023/24-es gazdasági évre vonatkozóan jelentett 191 ezer hektárhoz képest. Az ültetvények területe csökkenő tendenciát mutat, ami az EU fő termelő tagállamaiban a termelési többlettel összefüggő alacsony árak okozta nyomásnak tudható be. Az uniós szintű területveszteségek egy része a Sharka-vírusnak tulajdonítható. Spanyolországban a gazdálkodók jövedelmezőbb alternatívákra, például a diófélékre váltanak - olvasható a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) oldalán.

Spanyolország az EU legnagyobb őszibarack- és nektarintermelője, az EU termelésének 40%-át adja, az előrejelzések szerint a termelés meghaladja az ötéves átlagot. Katalóniában visszaesés várható, mivel a növényeken mutatkoznak az előző szezonban tapasztalt vízhiány következményei. A legtöbb termesztési régióban a kora tavaszi csapadék hozzájárult a talajnedvesség és a vízraktárak helyreállításához, valamint a virágzás és a gyümölcskötődés is eseménytelenül zajlott. Egyes régiókban, például Murciában korai érésről számolnak be, míg az Ebro-völgyében a gyümölcsök kissé késve fejlődnek. A jelentések szerint a jégeső csak minimális hatást gyakorolt a termésmennyiségre, mivel kis területeket érintett vagy akkor történt, mikor a szüret nagy része már lezajlott. Extremadurában, ahol az alacsony hőmérséklet és a csapadék késleltette a betakarítási műveletek megkezdését, az előző szezonhoz hasonló termés várható.

Olaszországban a termelés az előző szezon szintjéhez képest emelkedik, amikor is a termelést fagy és árvíz jellemezte Emilia-Romagna tartományban. Bár idén nem jelentettek jelentősebb időjárási veszélyeket - néhány szórványos jégesőtől eltekintve - a termelés 3%-kal marad el a 2018-2022-es átlagtól, mivel az ültetvények felszámolását nem követik új beruházások. Valószínűleg a termés 59 563 tonna lesz, ami az előző szezonhoz képest változatlan.

Az előrejelzések szerint Görögországban a termelés visszatér a 2022/23-as év termelési szintjére. Az őszibaracktermés az előrejelzések szerint változatlan marad, körülbelül 450 ezer tonna. A minőség várhatóan jó lesz, bár egyes fajták esetében a gyenge gyümölcskötődés és az átlagos gyümölcsméret kisebb volt, ami többnyire csökkentette a hozamot. A cseresznyét és meggyet érintő kedvezőtlen időjárási jelenségek kevésbé voltak károsak a portugáliai őszibarack- és nektarintermésre, így átlagos termés várható.

Franciaországban várhatóan javul a termelés a 2023/24-es év szintjéhez képest, és meghaladja az ötéves átlagot. Az ország déli felét, ahol a legtöbb őszibarackot és nektarint termesztik, kevésbé érintette a más régiókban uralkodó csapadékos tavasz, valamint a gyümölcsök növekedését a rendszeres esőzés és az enyhe időjárás kedvezően befolyásolta, ami lehetővé tette a termelési várakozások javulását.

Magyarországon a tavaszi fagyok nem okoztak drasztikus terméscsökkenést, bár az áprilisi hidegek miatt a gyümölcsméret kisebb a szokásosnál, valamint a júniusi magas hőmérséklet és a júliusi extrém hőhullámok miatt korai és felgyorsult érés következett be. Az enyhe lengyel tél lehetővé tette, hogy a gyümölcsfák jó állapotban maradjanak, mivel a gyökérzetet nem érte fagykár. A tél végén és kora tavasszal továbbra is enyhe hőmérséklet gyorsította a növekedést, a fák fejlődése két-három héttel megelőzte a szokásosat. Az április végi fagyok és a május második felében bekövetkezett jégeső kombinációja az előző szezon fagykárral sújtott terméséhez hasonló szintre csökkentette az előrejelzést.

Élénkülhet az EU barack-kereskedelme

A termelés fellendülése az előrejelzések szerint az export élénkülését eredményezheti. Az EU nettó őszibarack- és nektarin-exportőr, a kivitel nagymértékben meghaladja a behozatalt. Fő célországok: az Egyesült Királyság, Svájc, Ukrajna és Fehéroroszország. Az EU őszibarack- és nektarinbehozatala az előző szezonhoz képest várhatóan kismértékben növekedni fog a stabil keresletnek köszönhetően. Az import fő származási helyei közé tartozik Törökország és - jóval kisebb mértékben - Szerbia, amely átfedésben van az EU termelési szezonjával, valamint a Dél-afrikai Köztársaság és Chile a szezonon kívüli időszakban.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
Budapest Economic Forum 2024
Egész napos makrogazdasági konferencia
Fókuszban a KKV versenyképesség - Pécs
Ingyenes gazdasági fórum
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. szeptember 19. 06:02