Bajban a magyar dohányipar? Komoly gondokkal küzdenek a termelők

Bajban a magyar dohányipar? Komoly gondokkal küzdenek a termelők

agrarszektor.hu
Az dohányágazat szereplői bizakodással vetették bele magukat az idei munkába is, a tavaszi csapadék a termőterület nagy részén kezdetben jót tett a növényeknek, az ültetvényeket azonban a felhőszakadások, jégverések és a nyári aszály is igencsak megviselte. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetsége szerint bizakodásra ad okot, hogy végre megállt a termőterület csökkenése.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Optimista várakozásokkal készültek az idei szezonra a dohánytermesztéssel foglalkozó gazdálkodók. A beültetett területek tavasszal kifejezetten kedvező képet mutattak, a palánták jól eredtek. A júniusi sok csapadéknak köszönhetően a növények ugyan jól éreztek magukat, ám a bőséges vízellátás miatt szerény gyökértömeget fejlesztettek, ezért a később hirtelen betörő forróság jobban megviselte az ültetvényeket. Egyes területek belvizessé váltak, ami szintén nem kedvezett az állománynak. Az aszály súlyosbodásával a növények növekedése megtorpant, és kényszerérés következett be. A gazdáknak szó szerint versenyt kellett futniuk az idővel, hisz ilyen körülmények között a termés minősége és mennyisége is napról napra gyengülhet - írja közleményében a NAK.

Ez a helyzet is jól mutatja, hogy nemcsak a dohányban, de más kultúrában sem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy mekkora szerepet játszik az öntözés a stabilabb termelési körülmények megalapozásában. A dohány felvásárlása jelenleg is zajlik, a Virginiát várhatóan november végével bezárólag át tudják adni a termelők, aztán indulhat a Burley felvásárlás is decemberben.

A hosszú évek óta tartó területcsökkenés végre megállni és stabilizálódni látszik 2800 hektár körül. Az egyre szélsőségesebbé váló időjárási tendencia miatt abban kevésbé bízhatunk, hogy a következő években kiegyenlítettebb lesz az időjárás, főként a csapadék eloszlása. A megfelelő feltételek teljesülése estén abban lehet optimista az ágazat, hogy az aktív gazdálkodók továbbra is készek lesznek mindent megtenni a jó termésért, csakúgy, mint a szakirányítás, ahol a termelők képviselői, a felvásárlók, a kamara képviselői és az Agrárminisztérium munkatársai is szoros együttműködésben igyekeznek elérni, hogy ez a rendkívül összetartó termelői közösség továbbra is a lehetőségeket legjobban kihasználva részesülhessen a támogatási forrásokból.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?