Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A római saláta után a paradicsom lehet a második olyan zöldségféle, amelyet az űrben termesztenének. Ez előbbit 2015-ben növesztették a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) a NASA Veggie kísérletének részeként - írta meg a Hortidaily. Az első űrben termesztett paradicsomot a becslések szerint 2025 elején-közepén lehet majd betakarítani. Martha L. Orozco-Cardenas, a Kaliforniai Egyetem Riverside-i Növénytranszformációs Kutatóközpontjának igazgatója szerint az egyetem és a NASA jelenleg még a kísérlet tervének véglegesítésén dolgoznak. A szakember azt is elárulta, hogy a céljuk az, hogy a paradicsom termesztését az Advanced Plant Habitat Mission 08 (APH08) során indítsák el.
Az űrbéli termesztésnek is megvannak a maga előnyei
A Kaliforniai Egyetem több mint öt éve dolgozik egy olyan paradicsomfajta kifejlesztésén, amely alkalmas az űrben való termesztésre. Martha L. Orozco-Cardenas elmondta, hogy a paradicsom annyira gazdag az alapvető tápanyagokban, hogy kiváló választás lehet az egészséges étrend fenntartásához. Emellett a zöldség pszichológiai előnyöket is nyújt, mivel javítja a hangulatot és csökkenti a stresszt a friss, ízletes ételek érzékszervi élményén keresztül, ami kényelmet és a normalitás érzését nyújtja az olyan elszigetelt környezetben, mint az űr - tette hozzá a szakember.
Ezen túlmenően a paradicsom jól jellemzett genomja miatt a tudományos kutatásban kulcsfontosságú modellorganizmus, így ideális a génexpresszió tanulmányozására a földi gravitáció és a mikrogravitáció alatt. A olyan génszerkesztési technikák, mint a CRISPR-Cas9, szintén jól alkalmazhatók bennük, amint azt az űrparadicsomokon tapasztalt eredmények is mutatják. Ezek az előrelépések jelentősen hozzájárulnak a növénytermesztés javításához és a szélesebb körű növénybiológiai kutatásokhoz.
Miben különbözne az "űrparadicsom" a földitől?
A vad típusú társaikhoz képest az űrbéli termesztésre alkalmas paradicsomnövények rövidebbek, de ugyanolyan terméshozamot produkálnak, a termésméret kisebb változékonysága mellett. Más szóval, kevesebb a zöld vegetatív növekedés, és nagyobb hangsúlyt fektetnek az ehető gyümölcsök következetes előállítására.
Ezeket a tulajdonságokat érdemes tovább kutatni, hogy támogassuk a mezőgazdaság új hullámát, amely a növekedési tér maximalizálására összpontosít, különösen mivel a Föld termőterülete csökken, és az éghajlatváltozás hatásai fokozódnak
- nyilatkozta Martha L. Orozco-Cardenas.
A szakember beszélt arról is, hogy kocsányos paradicsomfajták jelentős kihívást jelentenek a beltéri vertikális termesztés számára a zabolátlan növekedésük, a szükséges nagyfokú beavatkozás (például a metszés) és a jelentős függőleges helyigényük miatt. Következésképpen az ágazat a kisebb növények fejlesztése felé mozdul el, amelyek több gyümölcsöt hoznak, miközben kevesebb helyet foglalnak el. Az ültetés és a betakarítás közötti idő hasonló a hagyományos paradicsoméhoz, de esetenként a kutatók gyorsabb virágzási időt figyelnek meg az űrbéli paradicsomoknál.