Petőházi Tamás: ez zsinórban a harmadik rossz év

Petőházi Tamás: ez zsinórban a harmadik rossz év

Az elmúlt évek rendkívüli klímaváltozási hatásai komoly kihívások elé állították a magyar szántóföldi növénytermesztőket. Az egyre kiszámíthatatlanabb időjárás, a hosszan tartó aszály és a szántóföldeket sújtó kártevők mind-mind arra kényszerítik a gazdákat, hogy új módszerekkel próbálják meg a termelést stabilizálni, lehetőleg biztonságos, fenntartható módon. A helyzetet a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke, Petőházi Tamás világította meg, aki szerint számos régióban a termelők már harmadik éve zárják negatív eredménnyel a szezont.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Vannak termelők, akiknek ez már a harmadik évük, ami nagyon rosszul sikerül. Egyértelműen látszik az országnak az a része, ami a klímakitettség miatt lassan kezelhetetlenné válik

- világította meg a helyzetet lapunknak Petőházi Tamás, a GOSZ elnöke. A problémát különösen az Alföld déli régióiban és Fejér megye egyes részein élő gazdák érzik, ahol a termelést az aszály és ráadásul különböző kártevők - így például a pocokinvázió - is veszélyeztetik.

Alföld: hogyan tovább?

Petőházi szerint a helyzet különösen súlyos az Alföld déli területein, Bács-Kiskun, Csongrád, Békés, valamint Jász-Nagykun-Szolnok megyékben, ahol a klímakitettség és a környezeti tényezők kombinációja folyamatos termelési kockázatot jelent. Az aszályos időszakok, a talaj szerkezetének folyamatos gyengülése és a megnövekedett kártevők általi károk hatására a gazdálkodóknak új módszereket kell keresniük a fenntartható és stabil jövedelmezőség biztosítása érdekében.

Óvatosan az alternatív növényekkel!

A legfőbb kérdés, hogy milyen növénykultúrákat és vetésforgót lehetne bevezetni a gazdálkodás biztonságosabbá tételéhez. Bár felmerültek új, alternatív növények termesztésének lehetőségei, Petőházi szerint a kukorica még mindig meghatározó növény a magyar mezőgazdaságban, amelynek nehéz megtalálni az alternatíváját.

Nagyon sokan keresik a választ, az látszik, hogy 8-900 ezer hektáron termesztett növényt leváltani nem lehet teljes mértékben.

Az alternatív növények iránt ugyan érdeklődés mutatkozik, de azok terjeszkedését is óvatosan kell kezelni, hogy a piac fel tudja dolgozni a változást. Itt az elnök a fokozatosságot hangsúlyozta, fontos, hogy amit a termelők előállítanak, arra legyen vevő is.

A kukorica marad, csak másképp

Petőházi szerint a kukorica termesztésének fenntarthatóságát az új, rövidebb tenyészidejű hibridek javíthatják, amelyek korábbi vetéssel alkalmazkodhatnak az egyre aszályosabb időszakokhoz.

A korai vetésű hibridek előnye, hogy a júliusi aszályt egy más fenofázisban élik meg, ami elősegítheti a nagyobb termésbiztonságot és a jobb ellenállóképességet.

Petőházi azt javasolja, hogy a korai vetésű kukoricát is kisebb csíraszámmal, hozzávetőleg 64-68 ezer csírával kellene vetni, és olyan hibridet kell választani, amely akár március közepén, alacsonyabb, 6 fokos talajhőmérsékleten is vethető. A megfelelő vetésidő és a megfelelő fajta kiválasztása alapvetően befolyásolhatja a termés eredményességét.

Azt látjuk, hogy egy két héttel később vetett tábla akár 2-3 tonnával kevesebbet teremhet, mint egy időben elvetett.

Sokan gondolkodnak azon, hogy abbahagyják

Az elmúlt évek nehézségei nemcsak a termelési módszerek újragondolására késztetik a gazdákat, hanem jelentős generációváltást is előre vetítenek. A tartósan alacsony jövedelmezőség sok gazdálkodót arra kényszerít, hogy átgondolja hosszú távú terveit.

Nagyon sok termelő gondolkodik azon, hogy ezt a tevékenységet abbahagyja, átszervezi a területeit, bérbe adja, vagy - ahol ez lehetséges - a generációváltást felgyorsítják

- mondja Petőházi, hozzátéve, hogy ez a folyamat várhatóan felgyorsítja a termőterületek koncentrációját.

Az uniós szabályrendszert is kezelni kell

A magyar gazdálkodók kihívásai között jelentős szerepet játszanak az Európai Unió egyre szigorodó környezetvédelmi előírásai, amelyek komoly terhet rónak a hazai termelőkre is. Petőházi úgy látja, hogy a gazdáknak a piaci bizonytalanságok és a klímakihívások mellett ezeknek az egyre nem racionalizálódó szabályoknak is meg kell felelniük. Az EU által támasztott előírások nemcsak költségesek, hanem gyakran nehezen adaptálhatóak a hazai mezőgazdasági gyakorlatban is, ami szintén hozzájárul a gazdálkodók nehéz helyzetéhez - vélekedett az elnök. Hozzátette: a gazdálkodók számára minden egyes újabb előírás külön erőfeszítéseket és többletforrást igényel.

Összességében Petőházi Tamás úgy vélte, hogy a szántóföldi növénytermesztés jövője hazánkban számos tényezőtől függ, kezdve a klímaváltozás hatásaitól az alternatív növénytermesztés kérdéséig. Az EU-s szabályozási környezet, a folyamatosan emelkedő költségek és a kiszámíthatatlan időjárási körülmények arra ösztönzik a gazdákat, hogy folyamatosan újítsanak, alkalmazkodjanak. Petőházi szerint a gazdák jelenlegi törekvései mind a jövő fenntarthatóságát célozzák, miközben komoly útkeresésben vannak, hogy a változó feltételek között is biztosítsák a termelésük stabilitását.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?