Itt a friss jelentés: fontos hírek érkeztek a magyar földekről

Itt a friss jelentés: fontos hírek érkeztek a magyar földekről

agrarszektor.hu
Az őszi vetésű növények tervezett területe idén 1,54 millió hektár, melynek 49,8 százalékán az október 8-i operatív jelentés szerint már megtörtént a talaj-előkészítés. A tavaszi vetésű növények tervezett területe 1,63 millió hektár, ahol a talaj-előkészítési munkák 2 százalékon álltak a jelentés időpontjában. A kiemelt zöldségfélék egy részének betakarítása a végéhez közeledik, a termésátlagok tekintetében - a csemegekukorica és a fűszerpaprika kivételével - mindenhol növekedés tapasztalható. Az őszi betakarítású gyümölcsök közül a szőlő és a szilva szedése mutatta a legmagasabb készültségi fokot, amely szinte be is fejeződött már jelentés időpontjában. A legnagyobb volumenben termesztett gyümölcs, a téli alma szedése 78,1 százalékon állt a jelentés napján, a termésátlag viszont az előző évi mennyiség kétharmadára csökkent.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az október 8-i tárgyidőpontra vonatkozó operatív jelentések adatai alapján az őszi vetésű növények tervezett területe idén 1,54 millió hektár, melynek csaknem a felén, 49,8%-án már megtörtént a talaj-előkészítés. A tavaszi vetésű növények tervezett területe 1,63 millió hektár, ahol a talaj-előkészítési munkák mindössze 2%-on álltak a jelentés időpontjában - derült ki az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) által üzemeltetett Agrárstatisztikai Információs Rendszer (ASIR) adatai alapján összeállított legfrissebb jelentésből.

Az őszi gabonafélék vetését 1,34 millió hektáron tervezik, és 204 ezer hektáron - a tervezett terület 15,2%-án - már végeztek is a vetéssel október 8-ig. Az elvégzett munka a tervezetthez képest a rozs vetésénél 59,6%-os, a tritikálénál 33,3%-os, az őszi árpánál 28,5%-os, az őszi búzánál pedig 8,1%-os volt. Az őszi búza (durumbúza nélkül) tervezett vetésterülete 922,4 ezer hektár, amelyből 74,7 ezer hektáron fejeződött be a vetés. Az őszi búza esetében az elvetett terület nagysága a 2023. évihez viszonyítva - a Dél-Alföld régió kivételével - egész Magyarországon csökkent, a legnagyobb mértékben a Közép-Dunántúl régióban. Az őszi árpa vetésterülete - szintén a Dél-Alföld régió kivételével - ugyancsak visszaesett az előző évhez képest. Az őszi káposztarepce vetését 144 ezer hektáron tervezték a gazdák ebben az idényben, és október 8-ra el is végezték a munka 89,5%-át.

A burgonya vetésterületének 91,8%-án már betakarították a termést, az országos termésátlag 27,2 tonna hektáronként, 1,6%-kal mérséklődött a 2023. évihez képest. A termésátlagot tekintve a szórás nagyon nagy, a legalacsonyabb Tolna vármegyében (9 tonna/hektár), a legmagasabb Komárom-Esztergom vármegyében (41 tonna/hektár) volt. A szója betakarítása 70%-on állt a jelentés napján, a 111,8 ezer hektáron tavasszal elvetett növényt október 8-ig 78,2 ezer hektáron takarították be, 2,3 tonna/hektár termésátlaggal. A napraforgó vetésterületének 96,9%-át már learatták, eddig összesen 658,3 ezer hektárról 1,7 millió tonna napraforgót takarítottak be. Az országos termésátlag az előző évi szinthez képest csökkent, 2,5 tonna/hektár lett. A legalacsonyabb termésátlagot Csongrád-Csanád vármegyéből (1,8 tonna/hektár), a legmagasabbat Hajdú-Bihar és Tolna vármegyéből (3 tonna/hektár) jelentették.

A cukorrépa 16,4 ezer hektáros termőterületének 11,9%-át takarították be, az eddigi hozam hektáronként 56,1 tonna körül alakult, amely a 2023. évi eredményhez képest 2,6%-kal emelkedett. A kukorica hazai 2024. évi termőterülete 874 ezer hektár volt, amelyből október 8-ig 701,5 ezer hektárt, a teljes terület 80,3%-át aratták le. A termésátlag a bázisévhez képest csaknem egynegyedével, 24%-kal csökkent, 5,6 tonna körül alakult hektáronként. A legalacsonyabb termésátlagot Csongrád-Csanád vármegyében (3 tonna/hektár), a legmagasabbat Győr-Moson-Sopron vármegyében (7,8 tonna/hektár) érték el a termelők, a vármegyék között a szórás jelentős volt.

Végéhez közeledik a gyümölcsök és zöldségek betakarítása is

A jelentésben kiemelt zöldségfélék egy részének betakarítása a végéhez közeledik, a termésátlagok tekintetében - a csemegekukorica és a fűszerpaprika kivételével - mindenhol növekedés tapasztalható. A legkisebb mértékű, 9-12%-os bővülés a káposzta és a vöröshagyma estében történt. A paradicsom és a zöldpaprika termésátlaga 54,9, illetve 29,3 tonna volt hektáronként, a tavalyihoz viszonyítva 19-20%-kal nőtt.

Az őszi betakarítású gyümölcsök közül a szőlő és a szilva szedése mutatta a legmagasabb készültségi fokot, 98%-on állt a jelentés időpontjában. A szilva termésátlaga közel 8,1 tonna volt hektáronként, 4,5%-kal több a 2023. évinél. A legnagyobb volumenben termesztett gyümölcs, a téli alma szedése 78,1%-on állt a jelentés napján, a termésátlag (14,9 tonna/hektár) pedig az előző évi mennyiség kétharmadára csökkent. Körtéből 7,6 tonna termett hektáronként, 22,7%-kal kevesebb, mint 2023-ban.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?