Hihetetlen, ami a búzával, árpával történt itthon: erre sokan nem számítottak

Hihetetlen, ami a búzával, árpával történt itthon: erre sokan nem számítottak

Bár tavaly ősszel vetéskor a magyar gazdáknak még nem volt gondjuk az időjárással, az enyhe telet és a hűvös tavasz után végül megfelelő mennyiségű esőt kaptak az őszi kalászos állományok. A tavasszal megkérdezett termelők azonban mégis inkább óvatosan nyilatkoztak a várható termésről, és a jelek szerint nekik lett igazuk: megfelelő mennyiségű, de az átlagosnál rosszabb minőségű lett idén a termés Magyarországon.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

2024-ben néhány kisebb terület kivételével július 24-ig véget ért a nyári aratás, amelyet ezúttal nem befolyásolt semmi hátráltató körülmény. Erről Feldman Zsolt, a mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár számolt be, aki egyúttal azt is közölte, hogy termények tárolásához elegendő a raktárkapacitás, az idei termés nagy része már a tárolókban van. Az államtitkár elmondta, hogy az őszi búzát 864,5 ezer hektáron takarították be, és az országos termésátlag 5,8 tonna/hektár körül alakult, ami kis mértékben meghaladja a tavalyi és az elmúlt öt év átlagait is. Az őszi árpát a korábbi évekhez képest alacsonyabb - 260 ezer hektáros - területen takarították be, és országosan 5,7 tonna/hektáros eredmény született, ami 3,7%-kal magasabb a tavalyi értéknél, ugyanakkor lényegében megegyezik az elmúlt öt év átlagával.

Voltak aggodalmak az idei évet illetően

Mint ismeretes, 2023-ban az őszi vetési munkálatok során az időjárás többé-kevésbé a gazdák keze alá dolgozott Magyarországon, igaz, voltak olyan térségekben, ahol az esőzések miatt előfordultak csúszások a munkálatokban. Az őszi és a téli hónapok során az elszaporodó mezei pockok, valamint a bőséges csapadék okozta belvízfoltok is komoly problémákat jelentettek a termelőknek, de a rendkívül nyárias és meleg évkezdetnek is megvolt a hatása. Az Agrárszektor által tavasszal megkérdezett gazdálkodók ezért inkább óvatosak az őszi vetésű gabonafélék kilátásait illetően.

EZ IS ÉRDEKELHET

Az óvatosság végül helyénvalónak is bizonyult: az őszi vetésű kalászosok ugyan elkerülték a nyár közepi pusztító szárazságot, ám az aratás lezárultával az látható, hogy a mennyiségi mutatók jók, a termés minősége azonban gyengébb lett a vártnál. Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke a lapunk megkeresésére még korábban elmondta, a nagyobb mennyiségek és a gyengébb beltartalmi értékek mögött a szemek telítődése áll. Mint fogalmazott,

az áprilisi esők következtében kiteltek a szemek, szép nagy búzaszemek voltak a kalászokon, de ennek következtében viszont a beltartalom egy kicsit gyengébb.

A mennyiséggel minden rendben volt, a minőséget illetően már voltak porblémák

Hasonlóan látta a helyzetet Csepregi Attila, a Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport ügyvezetője is. A szakember elmondta, hogy az általuk művelt területen az árpa hozama 8-8,5 tonna között mozgott hektáronként, a búzáé pedig 8-9 tonna között. Ez jó hektáronkénti hozamnak számít, és az árpa minősége is jó, a búza esetében ugyanakkor ez már nem mondható el, ugyanis az utóbbi fehérjetartalma meglehetősen alacsony. Csepregi Attila hozzátette, hogy esetükben ez a fajtaválasztás miatt alakult így:

az általunk termelt típus ideális körülmények között jó minőséget produkál, jelenleg azonban ez nem volt adott. Számít ilyenkor a hozam is: hektáronként 6 tonnánál magasabb a fehérjetartalom, mint 9 tonnás eredmény esetén.

EZ IS ÉRDEKELHET

A Hajdúböszörményi Mezőgazdasági Zrt. termelési igazgatóhelyettese, Boda István, kérdésünkre elmondta, hogy ebben a szezonban 200 hektáron vetettek őszi búzát, ennek 90%-át vetőmagnak. A Hajdú-Bihar vármegyei vállalatnál az aratással minden rendben ment, semmi nem akadályozta őket. A szakember elárulta, hogy a hektáronkénti hozam 5,7 tonnától egészen 8,8 tonnáig terjedt ami pedig a minőséget illeti, a csíra alapján jött visszaigazolások alapján a termés vetőmag feldolgozásra megfelel.

A Belvárdgyulai Zrt-nél összesen 1800 hektáron vetettek őszi kalászosokat - tudtuk meg a baranyai vállalkozás főagronómusától. Szűcs András kérdésünkre elmondta, hogy teljesen jól ment náluk az aratás, az őszi búza, valamint az őszi és a tavaszi árpa átlagban 7 tonnát hozott hektáronként. A minőséget illetően a szakember már kevésbé volt elégedett: mint mondta, rossz, takarmány minőségű termést arattak idén.

Zala vármegyében a Baki Agrocentrum Kft.-nél soha nem volt még olyan könnyű az aratás, mint idén: július közepére gyakorlatilag végeztek is a munkálatokkal. Németh Zoltán, a vállalkozás növénytermesztési ágazatvezetője elmondta, hogy a búzánál a 600 hektár átlagában nettó 9 tonnás hozamok lettek, míg a 130 hektáron vetett árpánál 8,6 tonnás eredmények születtek. Ennek egyik fele malmi, másik fele takarmány minőségű lett.

Milyen áron megy most a búza?

Magyarországon az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) Piaci Árinformációs Rendszerének (PÁIR) legfrissebb adatai szerint július utolsó hetében átlagosan 73,9 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési búzával. Ez mintegy 15%-kal magasabb, mint egy évvek korábban. A takarmánybúza termelői ára megegyezik az egy évvel korábbival, tonnája 65,7 ezer forinton forgott ugyanekkor.

Az AKI PÁIR adatai szerint július második hetében még átlagosan 68,4 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési búzával. Ez az árszint az egy évvel korábbit 13%-kal haladta meg. A takarmánybúza 64,3 ezer forint/tonnáért forgott ugyanekkor, ami 5%-kal volt magasabb az előző év azonos időszakánál.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?