Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az idén szokatlanul korán kezdődött aratás során az árpát már levágták, a búza betakarítása pedig a végéhez közelít. Összességében a mennyiségekre a legtöbb térségben nincs panasz, igaz az eltérések idén is kirívóak.
Az árpát már korábban learatták, a búza aratása is befejeződik ezekben a napokban mindenhol. Utóbbi esetében a mostani információink szerint országosan 5,7 tonnás hektáronkénti hozam becsülhető, amely nem számít rossz eredménynek
- mondta el az Agrárszektornak Petőházi Tamás. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke hozzátette: ez természetesen az átlagot jelentő becslés, az egyes gazdaságokban és a különböző térségekben ettől jelentősen eltérhetnek a hozamok.
Mint elmondta a nagyobb mennyiségek és a gyengébb beltartalmi értékek mögött a szemek telítődése áll.
Az áprilisi esők következtében kiteltek a szemek, szép nagy búzaszemek voltak a kalászokon, de ennek következtében viszont a beltartalom egy kicsit gyengébb.
Szép hozamok, gyenge minőség
A mennyiségeket tekintve jó eredményeket tudhat magáénak a Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport is. Csepregi Attila ügyvezető az Agrárszektornak elmondta:
Az általunk művelt területen az árpa hozama 8-8,5 tonna között mozgott hektáronként, a búza 8 és 9 tonna között. Ez jó hektáronkénti hozamnak számít, és az árpa minősége is jó, a búza esetében ugyanakkor ez már nem mondható el – utóbbi fehérjetartalma meglehetősen alacsony.
Hozzátette: ennek hátterében a fajtaválasztás áll, az általuk termelt típus ideális körülmények között jó minőséget produkál, jelenleg azonban ez nem volt adott. Számít ilyenkor a hozam is: hektáronként 6 tonnánál magasabb a fehérjetartalom, mint 9 tonnás eredmény esetén.
Érdemes várni a magasabb árakra
Az árakról szólva elmondta: árpa esetében tonnánként 50-55 ezer forintos árakat hallani most, a búza esetében minőségtől függően 60 és 70 ezer forint között mozognak az ajánlatok.
A 60 ezer körüli, azt kismértékben meghaladó ár a takarmány- illetve az euró búzára vonatkozik, az étkezési – és javítóbúza ára ennél természetesen magasabb.
Jelentősen befolyásolja az árat a szállítási és a fizetési határidő is. Ha valaki jövő májusig eltárolja a terményt, akkor akár a takarmány-, illetve az az euróbúzát is eladhatja 70 ezerért. Ha valakinek most kell értékesítenie, akkor ugyanezért csak 60-62 ezer forintot kap.
Probléma ugyanakkor, hogy országszerte hasonló minőségi mutatók vannak, kevés javító- és malmi minőségű búza termett.
Mélyponton a sikér és az árak is
A professzionális gazdaságok esetében jónak mondható, hét-nyolc tonna körüli hektáronkénti hozamokat lát az árpa és a búza esetében egyaránt Raskó György agrárközgazdász. A minőség ugyanakkor szerinte is gondot jelent:
Javítóbúza jóformán nincs semmi, különösen a sikértartalom nagyon alacsony idén.
Az árakkal kapcsolatban a kalászosok esetében ideiglenes hullámvölgy van most a szakember szerint.
Visszaestek az árak, aki június elején határidősen eladta, az még jól járt, mostanra tízezer forintot is zuhantak az árak tonnánként. Ezzel a mostani árak a 60 ezerhez vannak közel.
A zab lesz a következő
A zab aratása csak a napokban kezdődött meg – mondta el az Agrárszektornak Szurovcsákné Berecz Ágnes. A Szuro-Trade Kft. tulajdonosa és a Milic 2007 Kft. ügyvezetője, aki 2023-ban Az Év női agrárvállalkozója díjat is elnyerte. Gazdaságukban nem termelnek búzát és árpát, zabot viszont igen, ezt a társaság tulajdonában álló zabpehelymalomban dolgozzák fel Nyíregyházán, ahol gluténmentes termékeket állítanak elő. A zab termesztése azonban nem volt zökkenőmentes idén:
Volt felénk egy nagy vihar néhány héttel ezelőtt, amely csaknem kétszáz hektárt szinte teljesen elfektetett. Ennek ellenére azt tudom mondani, hogy a többi helyen nem nézünk rossz termésátlag elé.
Hozzátette: náluk a piaci árváltozások kisebb szerepet játszanak, ugyanis a megtermelt zabot a saját üzemükben dolgozzák fel, a piacon nem értékesítik a terményt. Emellett természetesen a cégcsoport tagjai közötti árképzés során figyelembe veszik a piaci folyamatokat is.