Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az őszi vetésekkel kapcsolatban egy-két hét múlva már részletesebb becslésekkel fogunk rendelkezni. Jelenleg várjuk, hogy még ebben a hónapban, vagy esetleg a jövő hónap elején mennyi csapadék jön, és ennek ismeretében látjuk majd a lehetőségeket
mondta el az Agrárszektornak Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke. Hozzátette:
a táblák látványa, a szubjektív kép alapján idén közepesnél nem várható jobb termés Magyarországon.
Vegyes a kép
Az egyes táblák között így is nagyon vegyes a kép, amely elsősorban a technológiával, a kijuttatott inputanyagokkal van összefüggésben.
Változó, hogy melyik termelő mennyit enged meg magának. Akik a fejtrágyát megfelelően odatették a növények alá, azoknál most jobban rendben van a tábla. Több helyen látni viszont azt is, hogy a gyomirtás nem sikerült, esetleg a költségek miatt a termelő nem is próbálkozott vele.
Nem indult jól a kukorica és a napraforgó
A tavaszi vetésű növények esetében sem ideális az összkép.
Több helyről jelezték a gazdálkodók, hogy a kukorica, valamint a napraforgó esetében nagyon sok helyen vontatott, nem egyöntetű kelés van. Ez nagyon rossz hír, amely a későbbiekben problémákat okoz. Az a jó helyzet, ha a napraforgó és a kukorica együtt kel, mert akkor nincs versengés a növények között, hanem egymást segítik a növekedésben. Jelenleg a később kelő növényt a mellette levő elnyomja, nem fejlődik rendesen.
Ennek oka az eltérő vízkészlet a talajban, az, hogy nem az optimális körülmények közé kerültek a magok. Az egyik helyen jó talaj fogadta a magot, a másik helyen pedig szárazabb, ezért látható, hogy a probléma foltokban jelentkezik.
Hetvenezernél már hátradőlhetnénk?
Az árakkal kapcsolatban Petőházi Tamás elmondta: bár valamelyest emelkedtek az utóbbi időkben a szintek, azok még mindig alacsonynak mondhatók. Amikor a közelmúltban a kormányzat bevezette a bejelentési kötelezettséget, akkor kismértékben emelkedtek a terményárak, ráadásul a világpiaci ár is nőtt, mivel olyan hírek érkeztek, hogy kevesebb lesz az átmenő készlet. Az elnök szerint a kereskedők jelenleg kivárnak. Eközben nem csupán napról napra változnak az árak, hanem területileg is nagy szórást mutatnak, a Dunántúlon jó tízezer forinttal magasabb árakat mondanak, mint keleten.
Petőházi Tamás hozzátette:
A takarmányárpa és a takarmánybúza esetében el kellene érni a 70 ezer forintos telephelyi árat, akkor a termelők idei éve rendben lenne. Erre az árnövekedésre van is esély a nyári hónapok során.