Petőházi Tamás: érdemben átalakulhat a vetésszerkezet idén

Petőházi Tamás: érdemben átalakulhat a vetésszerkezet idén

Jó ütemben zajlanak a tavaszi munkálatok, így a tavaszi vetések is, utóbbiak kapcsán még korai lenne végleges számokat mondani, de valószínűsíthető, hogy a vetésszerkezet némileg átalakul. Petőházi Tamás, a GOSZ elnöke elmondta: az alföldi gabonatermesztők egy része jelezte, hogy a korábbi tapasztalatok alapján a kukorica vetésterületét jelentősen csökkenteni kívánja, ehelyett előretörhet a napraforgó, de érdemben nőhet a ma még kisebb arányban szereplő cirok termesztése is.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Megközelítőleg 150 ezer hektár körül lehet jelenleg az elvetett napraforgó és kukorica, sokan egyszerre kezdték a két növény vetését. Jó ütemben zajlanak a munkák, de a teljes vetésterület-arányokat nehéz lenne megjósolni

- mondta el Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke. Hozzátette: a húsvét napjaiban érkezett csapadék előtt már látható volt országszerte, hogy az őszi kalászosok lombvédelme, műtrágya, valamint a tápanyag kijuttatása nagyon sok helyen megtörtént.

Ezekben a napokban tavaszi munkacsúcsban vagyunk. Most az a lényeg, hogy mindenki a legjobb minőségben el tudja végezni a tavaszi munkákat.

Az elmúlt napok csapadéka kellene továbbra is

Mint elmondta, ebben segít az, hogy országszerte sikerült időben elkezdeni ezeket a feladatokat. Az elnök egyúttal bízik abban is, hogy az elmúlt időszakban egy-két hetente érkező csapadék megmarad az egész szezonra, és akkor egy jó évnek nézhetnek elébe a termelők.

Az Alföld száraz, van, aki lemond a kukoricáról

A csapadék eloszlása országos szinten azonban továbbra sem egyenletes. Míg a Dunántúlon, különösen annak északi és nyugati részein az utóbbi hetekben érdemi csapadék segített enyhíteni a téli aszály következtében kialakult helyzetet, addig az ország keleti és déli megyéiben továbbra sem kedvező a csapadék eloszlása, és mennyisége is messze elmarad attól, ami igazán segíthetne a szántóföldi termelésben.

Az alföldi régiókban valóban kevesebb csapadék, ráadásul az sem jókor érkezik, és inkább gyors viharokban jön, mint áztató esőként. Ennek ismeretében arrafelé nagyon sokan jelezték a Gabonatermesztők Országos Szövetségének tagjai közül, hogy a kukoricát az idei évtől elhagyják a vetésforgóban, vagy minimális kukoricát fognak vetni.

EZ IS ÉRDEKELHET

Előretör a napraforgó?

Hogy mi lesz helyette, az jó kérdés, amelyre biztos választ ma még nem lehet adni. Petőházi Tamás szerint jelenleg abban a szakaszban van a szántóföldi növénytermesztés, amikor több lehetőség is szóba jöhet. Ilyen például a napraforgó termőterületének növelése, de szerinte az sem lenne ideális, ha ez túlzottan nagy, 850-900 ezer hektár körüli terület lenne – igaz, még egymillió hektárról szóló becslések is napvilágot láttak. Jelenleg a GOSZ-nál ennél kisebb, 750-800 ezer hektárnyi napraforgóra számítanak.

A kukorica alternatívájaként mindig szóba jön a cirok is, amelyet Magyarországon évek óta termesztenek, de továbbra sem számottevő az elterjedtsége a hagyományos szántóföldi növényekhez képest. Ez ugyanakkor Petőházi Tamás szerint az idén annyiban változhat, hogy némi lendületet kaphat a cirok vetésterületének növekedése.

Úgy vélem, hogy nagy, akár két számjegyű, tehát 10 százalékot meghaladó vetésterület-növekedés lehet cirokban idén. Ez továbbra sem nagy terület, tehát a 10 százalékos növekedés viszonylag könnyen elérhető.

A kalászosoknak nem volt jó a tél

Az elnök szólt az őszi vetésű, kalászos gabonák helyzetéről is. Mint elmondta, a téli aszály nem kedvezett ezeknek a kultúráknak, de az általános állapotuk a tavaszi csapadékok és az elmúlt hetek kedvező idejárása miatt valamelyest javult.

Utóbbival kapcsolatban megjegyezte: a repce vetésterülete alig haladja meg a 130 ezer hektárt, vagyis idén ebből a termésből volumenében rekordalacsony mennyiség várható.

Az árak tekintetében a tavaszi árcsökkenés szokásosnak mondható, de az utóbbi hetekben ellentétes folyamatok is elindultak. Például a búza ára lassan elindult felfelé. Ennek egyértelműen az az oka, hogy mind Ukrajnában, mind Oroszországban rosszul teleltek a vetések, ennek következtében van egy pici áremelkedés.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Kalászos növények a klímaváltozás árnyékában (x)

Az utóbbi évek szélsőséges időjárási eseményei, az aszályos nyarak, a szokatlanul enyhe telek és a szórványosan, ám hirtelen lehulló csapadék egyre érezhetőbb nyomást gyakorolnak a mezőgazdaságra.

Támogatott tartalom

Algával a klimatikus kihívások ellen (x)

A termesztés során adódó időjárási szélsőségek, mint a fagykár, aszály, jégeső, vagy egy vegyszeres kezelés következtében fellépő terhelés, komoly termésveszteséget okozhatnak.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?