Ömlik az import krizantém az országba: nem is hinnéd, honnan jön a java

Ömlik az import krizantém az országba: nem is hinnéd, honnan jön a java

agrarszektor.hu
2024-ben átlagosan a tavalyinál 10 százalékkal drágábban vették meg a krizantémot a kereskedők a termesztőktől. Mindezt azok után, hogy tavaly nem tudták érvényesíteni költségnövekedéseiket. A megtermelt virág mennyisége csökkenő tendenciát mutat, miközben az import folyamatosan jelen van, különösen Hollandiából.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A rendkívül rossz időjárási körülmények idén megnehezítették a krizantémtermesztők dolgát: júniusban és júliusban a szükséges 255 watt helyett júniusban és júliusban 600-700 watt besugárzás érkezett, ezért a virág erős árnyékolására volt szükség, ami persze többletköltség a kertészek számára - mondta el Kővári András, a Kővári Krizantém Kft. ügyvezetője. A szakember szerint a nagy meleg és az intenzív fény hatására a krizantém nem tudott elegendő mennyiségű vizet felvenni, ezért rengeteg növény kiégett - olvasható a Világgazdaság oldalán.

Idén a piaci helyzetet a nagy kereslet jellemezte, ami a nyári bizonytalanságból is adódott. A sok fény és a magas hőmérséklet nyár végén is jellemző volt, ez pedig átverte növényeket, ezért később indult a bimbóképződés. Mivel a szeptember is erősen napsütéses volt, a bimbóképződés lelassult, és akkor mindenki kétségbe volt esve, hogy így hogy fog kinyílni a krizantém, és senki nem merte bevállalni a kereskedők felé konkrét szálmennyiséget - magyarázta Kővári András. Ez a helyzet eredményezte a hiányt, ami mostanra gyakorlatilag megszűnt, hiszen már kinyíltak a virágok és mindenki értékesíteni is tudta a krizantémot a kereskedők. A napokban már csak az az utolsó 15% kerül a piacra, amit a végfelhasználóknak közvetlenül értékesítenek.

Költségoldalon a növényvédőszer- és műtrágyaárak további emelkedése érintette kellemetlenül a termelőket, sokan vissza is fogták ezek vásárlását. A virágtermesztők helyzetét helyzetét nehezíti, hogy azokat a jó hatóanyagokat, amelyekkel meg tudták gyógyítani a krizantémokat, az Európai Unió kivonta a forgalomból. Jó hír viszont, hogy létezik egy szer, amelynek hatóanyagát az indiai neemfa kérgéből, termésének héjából nyerik, és biológiai rovarölőként hatásos a krizantémoknál, az egyéb kiskerti zöldségeknél, illetve gyümölcsöknél is. Az ezzel való permetezéskor ugyanis bejut rovarba, amelyik ettől egy állandó „jóllakottságot” érez, és befejezi a táplálkozást.

Csökkenő termelés, növekvő árak

Tavaly a krizantémtermelőknek nem sikerült a költségnövekedéseiket érvényesíteni, idén viszont feljebb tornászták áraikat:  egy éve ilyenkor a szigetszentmiklósi Flora Hungaria Nagybani Virágpiacon 500 forintot kértek az első osztályú krizantémért - igaz, volt 450 forintos, akciós ár is - most pedig ez a hiány miatt felment 550 forintra, de volt olyan, aki 600 forintért kínálta a virágot. Ezt az árat a kereskedők meg is adták.

Az a trend viszont nem fordult az idén, hogy csökken a termesztés. Ebben a termelők elöregedésén kívül az is benne van, hogy például a sok takargatás miatt is elég munka- és energiaigényes a krizantém termesztése. De az is nagy stresszforrás a termelőknek, hogy vajon valóban az ünnepek előtti utolsó héten nyílnak-e ki a virágok. Kővári András szerint változtak a szokások is, manapság már kevesebb vágott virágot visznek a temetőkbe. Az viszont jó hír, hogy mostanában már nem a hagyományos, nagy virágút, hanem a kisebb virágú, csokros krizantémot keresik, ami egész évben jelen van a termesztésben.

A stressz oldására a szakember az irányított termesztést javasolja, melynek az a lényege, hogy történjék is bármi, augusztus 20-án el kell kezdeni „altatni” a virágot este hattól másnap reggel hétig. Mégpedig úgy, hogy 14-21 napig fekete fóliával, vagy fekete agroszövettel betakarják a virágokat, amellyel kiváltják náluk a bimbóképződést. Innentől kezdve pedig nyugodtan aludhat a kertész - főleg, ha van fűtőberendezése is -, mert akkor a halottak napjára kinyílik minden virág.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?