Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A mögöttünk álló egy hét időjárását is nagyrészt anticiklon határozta meg, bár a múlt szombaton egy súroló hidegfront is érintette hazánkat - derül ki a HungaroMet legfrissebb agrometeorológiai jelentéséből. Számottevő csapadék azonban ehhez a fronthoz kötődően sem hullott, csak helyenként fordult elő igen gyenge eső. Az időszak nagy részére azonban száraz, többnyire napos időjárás volt a jellemző éjszakánként képződő pára- és ködfoltokkal. A száraz idő hazánk nagy részén már csaknem egy hónapja tart, azóta eső csak október közepén északkeleten, valamint a hónap második felében a Dunántúlon esett, de ez utóbbi is nagyon kevés volt. Így az elmúlt harminc nap csapadékösszege országszerte 25-45 mm hiányt mutat a sokéves átlaghoz képest. A talaj felszín közeli rétege az elmúlt egy hétben tovább száradt, a felső 20 centiméteres réteg az ország délnyugati és északkeleti tájainak kivételével sokfelé kritikusan száraz állapotba került. A középső, 20-50 cm-es réteg csak délkeleten száraz, hazánk túlnyomó részén jó vízellátottságú, míg a fél méternél mélyebb talajrészbe a Dunántúl nyugati felén és helyenként északon került bőven nedvesség az ősz első felében.
A hőmérsékletű a múlt szombatig 3-4 fokkal magasabban alakult az ilyenkor szokásosnál, majd
vasárnaptól lehűlt az idő. Éjszakánként már nem csak a fagyzugokban, hanem hazánk jelentős részén fagypont alá, többnyire 0 és -3 fok közé csökkent a hőmérséklet, és napközben is csak 9-14 fok közé melegedett a levegő.
Az elmúlt három hétben a száraz, nagyrészt napos időben jól lehetett haladni az őszi talajmunkákkal. A repce igen fejlett, jó állapotban van az ősz első felére jellemző esős, de viszonylag enyhe időjárásnak köszönhetően. A közel egy hónapja tartó száraz időjárási körülmények között azonban egyre jobban kiszáradt a talajnak az őszi gabonák gyökérzete által érintett felső rétege. A még október elején elvetett kalászosok elegendő nedvességet találtak az optimális korai fejlődéshez, ezek az állományok jellemzően 3-5 leveles állapotban vannak vagy már bokrosodnak. A későbbi vetések alatt azonban kiszáradt a talaj, és nehezen, egyenetlenül kelnek, és el vannak maradva a fejlődésben.
Az idén tizedik hónapja tartó vegetációs időszak számos növény életciklusát megzavarta. A déli országrészben többfelé virágzik az orgona, és északon is látni tavaszi virágokat.
Az idei vegetációs időszak utolsó NDVI vegetációs index térképei az október második felére vonatkozó állapotot mutatják. Az évszakhoz képest még mindig magas az index értéke, de az őszre jellemző csökkenés, már országszerte megmutatkozik, a Dunántúl erdeiben a legintenzívebb. Az Északi középhegység erdeiben ez a folyamat a hónap közepére volt jellemző. Az anomália térképen jól látszik az enyhe, az évszak első felében bőven csapadékos ősz hatása, október második felében hazánk nagy részén az átlagosnál jóval magasabb volt a zöld tömeg mennyisége.
A hét további részében és a jövő hét első felében nem változik számottevően időjárásunk, marad a nagyrészt napos, száraz idő. Az éjszakánként képződő pára- és ködfoltok egyre nehezebben, lassabban oszlanak, és vasárnaptól már lehetnek tartósabban párás, felhős területek is elsősorban az ország nyugati részén. Éjszakánként jellemzően 0 és -5 fok közé hűl le a levegő, de a fagyzugokban ennél hidegebb is lehet. Nappal többnyire 9-14 fokig emelkedik a hőmérséklet, de a tartósabban felhős területeken ennél hűvösebb marad az idő. Változás a jövő hét közepétől várható időjárásunkban, akkortól csapadékosabbra és hűvösebbre fordul az idő, de a jellemző halmazállapot még az eső marad.