Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az őszi erdő megtestesít mindent, ami a természet sokszínűségét és kincseit magába foglalja. A levélszíneződés olyan egyedülálló látványt nyújt, amit az év többi időszakában aligha láthatunk. Ekkor már nem virágaikkal, csodálatos zöld lombjukkal örvendeztetnek meg a fák, hanem ezerszínű őszi leveleikkel.
De vajon mitől változik meg a lombhullató növények leveleinek színe? Ez egy egyszerű, de végtelenül érdekes kémiai folyamat. Minden a fotoszintézis folyamatából indul ki, ennek során ugyanis a levelekben található klorofillmolekulákban elnyelt fény szolgáltatja az energiát ahhoz, hogy a növény a szén-dioxidot és a vizet oxigénné és szénhidrátokká alakítsa át. A jól ismert zöld színt azért látjuk, mert a klorofill kék és vörös fényt nyel el. Ahogy beköszönt a hűvös idő, rövidülnek a nappalok a növények is elkezdenek felkészülni a télre.
Leveleikből fokozatosan raktározzák el a tápanyagokat. Ilyenkor láthatóvá válnak más színanyagok, mint amilyenek például a karotinoidok és a xantofill. Ezen folyamat eredményeként különféle árnyalatok jelennek meg rajtuk.
Amikor a klorofilt nitrogénné és vassá alakítják, a kloroplasztok és kromoplasztok láthatóvá válnak. A sok cukrot tartalmazó levelekben lévő antocián pigmentek felszínre kerülése után sötétvörös és lilás árnyalatok jelennek meg. A karotinoid miatt pedig a sárga és narancssárga színek dominálnak. Amikor a levegő hőmérséklete még tovább csökken, és a napfény is egyre kevesebb, a színes vegyületek is lebomlanak. Majd visszakerülnek a fák raktáraiba, ekkor a levelek megbarnulnak és lehullanak.
Maga a levélhullás is egy önvédelmi folyamat. Ugyanis a téli talajmenti fagyok miatt a növény vízfelvétele akadályba ütközik. Ugyanakkor, ha leveleit még télen is megtartaná, azok felületén keresztül értékes nedvességet párologtatna, ami a növény károsodásához, súlyos esetben kiszáradásához vezetne. Mindezek mellett télen csökken a tápanyagfelvétel hatékonysága, illetve levelek hiányában nincs fotoszintézis sem, ezáltal a növénynek nincs elég energiája a fagy elleni védekezéshez. Ilyenkor nyugalmi állapotba kerül. Arról nem is beszélve, hogyha télen is megtartaná a leveleit, a havazások eredményeként a rajta megtapadó hó könnyedén az ágak leszakadásához vezetne.