Sokan ültetnek otthon rózsát, de rosszul gondozzák: itt hibáznak

Sokan ültetnek otthon rózsát, de rosszul gondozzák: itt hibáznak

agrarszektor.hu
A rózsa az egyik legfontosabb és a legnagyobb volumenben értékesített vágott virág. 2022-ben a világ legnagyobb importőrei az Amerikai Egyesült Államok, Németország és Franciaország, míg a világ legnagyobb exportőrei Hollandia, Kanada és Uganda voltak. Magyarországon a rózsatermesztés népszerű, de a növényt számos betegség támadhatja meg. A betegségek elleni védekezésben a fertőzött részek eltávolítása, a termesztési higiénia betartása és kémiai szerek használata kulcsfontosságú, a megfelelő környezeti feltételek megteremtése mellett.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Hazánkban 2022-ben az import volumene (2342070 USD) meghaladta az export volumenét (2342070 USD). A rózsa termesztése szabadföldön és termesztőberendezésben is jellemző. Hosszú élettartamú, a vágásra termesztett növényházi állományt átlagosan 5-7 évig tartják fennt. Mivel fény-és hőigényes, ezért klímánkon a téli virágoztatása nem gazdaságos. Emellett a parkok, közterek és hobbykertek népszerű dísznövénye is - olvasható a NAK oldalán.

Egyik legjelentősebb betegsége a rózsalisztharmat. A gomba -Podosphaera pannosa- a rügyekben telel át. Tavasszal a fertőzött rügyből eredő hajtások fehér, lisztes bevonatúak, mely tünet egyre erőteljesebbé válik. A levelek torzulnak, kanalasodnak és súlyos esetben a hajtáscsúcs is elhalhat. Ezeket elsődleges tünetnek nevezzük. A vegetáció későbbi részében a lisztes bevonat csak foltszerűen tapasztalható, ami a másodlagos tünet. Ez főként ősszel tapasztalható. A védekezés alapja a fertőzött rügyek eltávolítása és a fertőzött növényi részek megsemmisítése. Kémiai védekezésre (azoxistrobin, difenokonazol, kén, narancsolaj, penkonazol, tritikonazol) hatóanyagok engedélyezettek.

EZ IS ÉRDEKELHET

A lisztharmat mellett a rózsaperonoszpóra -Peronospora sparsa- is súlyos gondot okozhat. Hajtatatás során akár teljes lombhullás is bekövetkezhet egy erős fertőzés során. Szabadföldön ritkán ősszel megjelenhet, míg hajtatásban az őszi hónapok mellett tavasszal is megfigyelhető a kártétel. A fertőzött leveleken szegletes, lilás-barnás foltok figyelhetők meg. A fiatal levelek a fonák felé kanalasodnak. A virágok aprók maradnak, a szirmok széle megbarnulhat. A fertőzött növényi maradványokban telel át a kórokozó, ezért annak megsemmisítése kiemelten fontos. Emellett a termesztőberendezés szellőztetése és a páralecsapódás csökkentése is segít a védekezésben. Kémiai védekezésre számos hatóanyagot (azoxistrobin, difenokonazol, fluazinam, kaptán, propamokarb, réz-hidroxid, réz-oxiklorid, réz-oxid, tritikonazol) használhatunk.

EZ IS ÉRDEKELHET

Szabadföldön a tintafoltosság vagy a rózsa diplokarponos levélfoltossága is gyakran megjelenik. A gomba -Diplocarpon rosae- a leveleken okoz csak tüneteket, amik először az alsó leveleken jelennek meg. A levél színén barnásfekete, csillagszerű vagy szabályos kör alakú foltok figyelhetők meg. A fertőzött levelek megsárgulnak és idő előtt lehullanak. A kártétel jelentősen mérsékelhető a fertőzött levelek talajba forgatásával. Emellett rügypattanástól a rózsalisztharmattal egy menetben rendszeres kémiai védelemre (azoxistrobin kaptán, metiram, réz-hidroxid, réz-oxiklorid, réz-oxid, tritikonazol) van szükség. A rózsarozsda -Phragmidium mucronatum- megjelenésére nyár végén és ősz elején számíthatunk. A tünetek a levél színén szegletes foltok formájában figyelhetők meg. Emellett a levél fonákán barnás, feketés színű gombatelepek is megjelennek. A fertőzött levelek lehullanak, ezért erőteljes fertőzés esetén akár lombhullás is bekövetkezhet. A védekezés a fertőzött növényi részek talajba forgatásával, valamit gombaölő készítményekkel (azoxistrobin, metiram, réz-hidroxid, réz-oxiklorid, réz-oxid, tritikonazol) történhet.

EZ IS ÉRDEKELHET

A szürkepenész fellépésével is számolnunk kell, mely elsősorban hajtatásában okoz kárt, de ősszel szabadföldön is tapasztalhatók a tünetek. A fertőzés a visszametszett vesszők metszlapjáról indul, hiszen a gomba -Botrytis cinerea- főként sérüléseken keresztül fertőzi meg a növényeket. Károsulhat a kéreg, a rügyek elhalhatnak. A sziromleveleken kör alakú, vöröses-szegélyű foltok figyelhető meg, de a virágbimbóelhalás is gyakori. A fertőzött növényi részeken megjelenhet a szürke gyep is. A védekezésben kiemelten fontos a metszési sebek kezelése és a fertőzött növényi részek eltávolítása. A túlzott tápanyagellátás elkerülése is javasolt, hiszen a túl sok tápanyag elősegíti a betegség kialakulását, csakúgy, mint a magas páratartalom. Ezért hajtatásban a páratartalom alacsony szinten tartása is kiemelten fontos. Emellett kémiai védekezésre is van lehetőségük (azoxistrobin, boszkalid, ciprodinil, fludioxonil, narancsolaj, piraklostrobin, Pythium oligandrum).

EZ IS ÉRDEKELHET

Kisebb jelentőségű betegség a rózsamozaik, mely a levélen az alapszíntől világosabb gyűrűsfoltokat, szalagszerű elszíneződéseket okoz. A vírus -Prunus necrotic ringspot virus -elsősorban vegetatív szaporítással terjed, de a levéltetvek is átvihetik. A kórokozómentes szaporítóanyag használata mellett a levéltetvek elleni kémia védekezés (acetamiprid, piperonil butoxid, piretrinek) is kiemelten fontos. Időnként karfiolszerű daganatok is megjelenhetnek a gyökérnyakon és a gyökereken, amit egy baktérium -Agrobacterium tumefaciens- okoz. Főként dugvánnyal és fertőzött talajjal terjed a kórokozó. A higiénia betartásával, egészséges szaporítóanyag használatával jelentősen csökkenthető a baktérium kártétele. Kémiai védelemre a réz hatóanyagok használhatók (Réz-hidroxid, Réz-oxiklorid). Mind a vírus, mind a baktérium esetében javasolt a fertőzött növények eltávolítása az állományból. A kémiai védekezések során figyelembe kell venni, hogy a rózsa érzékeny lehet egyes növényvédő szerekre. Ezért a kezelés előtt érdemes próbapermetezést végezni. Továbbá egyes készítmények szennyezhetik a növény levelét, virágát, amivel esztétikai kárt okoznak.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
Budapest Economic Forum 2024
Egész napos makrogazdasági konferencia
Fókuszban a KKV versenyképesség - Pécs
Ingyenes gazdasági fórum
EZT OLVASTAD MÁR?