Jövő héten ismét együtt a hazai agrárszakma az Agrárszektor konferencián Siófokon!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Nagy István, Áder János, Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A szántóföldi növénytermesztés során nagyon fontos a kultúrnövényhez és a termesztés körülményeihez igazított talajművelési technikák helyes alkalmazása, hiszen ez segítheti a növények megfelelő fejlődését, és a kívánt hozamok elérése mellett hozzájárul a termőtalajok megóvásához is. Grózinger Szabolcs, a Corteva Agriscience vetőmag fejlesztőmérnöke szerint az elmúlt években a magyarországi napraforgó termesztésben is előtérbe kerültek a termőréteg védelmét szolgáló, forgatás nélküli talajművelési technikák, amelyek alkalmazása során mindinkább felértékelődött az egyöntetű, homogén kelés szerepe. Heterogén kelés esetén ugyanis az egymás mellett levő tövek a különböző fejlettségi stádiumuk következtében versenyezni fognak egymással a rendelkezésre álló erőforrásokért, így nem kívánatos növényi stresszt és ezáltal terméskiesést is okozva a gazdálkodók számára.
A homogénebb, erőteljesebb kelés ezért a későbbi magas termésszint egyik alappillére, ami a talaj nedvességmegőrzése céljából alkalmazott forgatás nélküli technológia és a csökkentett művelésszámú magágyelőkészítés térnyerésével még inkább kiemelt és elvárt vetőmag tulajdonsággá vált napjainkban. Az Európai Uniós KAP (Közös Agrár Politika) Stratégiai Terv keretében indult Agro-ökológiai Program támogatja és 2 ponttal jutalmazza azokat a gazdákat, akik a forgatás nélküli művelésmód alkalmazása mellett döntenek a művelésbe vont szántóterület legalább 50%-án. A termőföld védelméért hozott intézkedések és forgatás nélküli talajművelési technikák alkalmazása olyan vetőmagok használatát kívánják meg, amelyek ezekhez a változó körülményekhez alkalmazkodni képesek - ismertette Grózinger Szabolcs.
A szakember beszélt arról is, hogy a legnagyobb különbség a hagyományos, forgatásos művelésmódhoz képest a heterogénebb magágy, melyet az eltérő méretű aggregátumszerkezet mellett a talaj felszínén, illetve a felszínhez közel fennmaradó szármaradványok és eltérő mikroklimatikus viszonyok jellemeznek, azaz szármaradványok közvetlen közelében a talaj gyakran hűvösebb és nedvesebb, míg másutt szárazabb, hőmérséklete pedig szélsőségesebben változó. Ezért különösen fontos, hogy a vetésre szánt napraforgó vetőmag a kiváló genetikai terméspotenciál mellett, egységes méretű, magas minőségű és erős kezdeti fejlődésű legyen, hogy még kedvezőtlenebb magágy körülmények között is jó vethetőséget és egyenletes csírázást biztosítson.
Így a jól megválasztott napraforgó vetőmag képes ezeket a talaj művelésmódjából fakadó különbségeket kompenzálni a gyors csírázásának és a robusztusabb kezdeti fejlődésnek köszönhetően. Emellett természetesen a megfelelő vetésmélység megválasztása és a precíz vetéstechnológia is kiemelten fontos, melyhez elengedhetetlen az egységes mérettartomány is.
Összefoglalva tehát elmondható, hogy a forgatás nélküli talajművelés sikeressége szoros összefüggésben áll a vetőmag csírázási tulajdonságaival. A magas minőség és a precíz technológia alkalmazása pedig kulcsfontosságú ahhoz, hogy heterogénebb talajviszonyok között is biztosított legyen a napraforgó egyöntetű kelése és erőteljes fejlődése - tudatta Grózinger Szabolcs.