Portfolio agrárkonferenciák 25% kedvezménnyel!
Meghirdettük az Agrárium, AgroFood és AgroFuture 2025 konferenciáinkat, ahova csak decemberben még 25% kedvezménnyel regisztrálhat!
Ne maradjon le!
Claudia Sheinbaum szombaton egy nyilvános rendezvényen jelentette be, hogy a mexikói kongresszus segítségével felülírják a vitarendezési testület döntését. Mint fogalmazott,
a mexikói kongresszus segítségével vissza fogjuk fordítani ezt a határozatot, mert nagyon hamar, februárban törvénybe fogják foglalni, hogy nem lehet génmódosított kukoricát ültetni. Meg kell védenünk Mexikó biológiai sokféleségét az országunkban, és kukorica nélkül nincs országunk.
A vita akkor éleződött ki, amikor az amerikai kormány egy vitarendező testületet kért fel, hogy helyezze hatályon kívül Mexikó 2023 februárjában kiadott elnöki rendeletét. Ez a rendelet megtiltotta a génmódosított kukorica felhasználását tortillák és tészták készítéséhez, valamint szorgalmazta annak helyettesítését az emberi fogyasztásra és állati takarmányozásra szánt ipari termelésben is.
Mexikó, amely a modern kukorica szülőhazája, attól tart, hogy a génmódosított fajták megfertőzhetik a gabona őshonos változatait. Ugyanakkor az ország az Egyesült Államokban termesztett sárga kukorica legnagyobb külföldi vásárlója, amelynek szinte teljes mennyisége géntechnológiával módosított.
A mexikói gazdasági és mezőgazdasági minisztérium közös nyilatkozatban jelezte, hogy bár nem értenek egyet a vitarendezési testület döntésével, tiszteletben tartják azt. Kiemelték, hogy a testület jelentése kizárólag a Mexikó és az Egyesült Államok közötti kereskedelemre vonatkozott.
A tervezett tilalom növelheti a nem génmódosított kukorica mexikói kínálatát, de nem akadályozhatja meg a génmódosított fajták behozatalát. A mexikói kormány előrejelzése szerint a helyi vásárlók rekordmennyiségű, 22,3 millió tonna kukoricát fognak importálni a 2023/24-es termesztési szezonban.
Mint ismeretes, a génmódosított növények olyan genetikai anyagot tartalmaznak, amely a természetben nem található meg a növényben, például a betegségek elleni jobb védelem érdekében. Bár egyes országokban, mint az Egyesült Államokban, a gazdák széles körben alkalmazzák ezeket a fajtákat, a kritikusok szerint az emberi egészségre és a környezetre gyakorolt hosszú távú hatásuk még nem teljesen tisztázott.