Drasztikus döntést hozott Kína: ez komoly hatással lehet a búza árára

Drasztikus döntést hozott Kína: ez komoly hatással lehet a búza árára

agrarszektor.hu
A világ legnagyobb búzaimportőre, Kína jelentősen visszafogta gabonabehozatalát az elmúlt időszakban. A bőséges hazai kínálat miatt az ország elhalasztotta vagy átirányította mintegy 600 ezer tonna, főként Ausztráliából származó búza importját. Ez a lépés komoly hatással lehet a globális gabonapiacra és az árakra - írja a Reuters.

Legyen Ön is EARLY BIRD - Agrárium 2025 konferencia

A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

35% kedvezmény NAK-szaktanácsadóknak és NAK-tagoknak!

Kína döntése mögött elsősorban a hazai piac túlkínálata áll. Az ország bőséges kukorica- és búzatermést takarított be, ami lenyomta a helyi árakat. Ennek következtében a kínai hatóságok igyekeznek támogatni a belső piacot, és egészen áprilisig nem kívánnak új búzaszállítmányokat fogadni. Egy szingapúri székhelyű kereskedő elmondása szerint közvetlen tudomása van négy, összesen mintegy 240 ezer tonnányi szállítmányról, amelyeket a kínai vásárlók most Délkelet-Ázsiában próbálnak továbbértékesíteni.

Kína több olyan búzaszállítmány szállítási idejét is elhalasztotta, amelyet Ausztráliából és Kanadából akartak elszállítani

- nyilatkozta a forrás. Egy ausztráliai gabonakereskedő forrása arról számolt be, hogy tudomása szerint Kína összesen nyolc-tíz olyan ausztrál szállítmányt halasztott el vagy irányított át, amelyeket eredetileg januárra vagy februárra foglaltak le.

Kína egyszerűen nem akarja, hogy áprilisig bármi is megjelenjen

- tette hozzá.

A kínai állami COFCO, amely a legtöbb ilyen késleltetett vagy átirányított szállítmány importőre, állja a szállítmányok késleltetésének költségeit, beleértve a gabona visszatartásának költségeit is. Emellett viseli a gabona viszonteladásából származó esetleges nyereséget vagy veszteséget. Az ausztrál kereskedő szerint Kína lépése mögött a hazai gazdák védelme áll.

Kína meg akarja védeni a gazdáit. A jó kukoricatermés után több mint elég kukoricájuk van takarmányozásra. Így most hirtelen a takarmánynak és lisztnek szánt búzát, amit eddig importáltak, visszatekerték csak lisztre

- magyarázta.

A kínai import visszaesése jelentős hatással lehet a globális búzaárakra. Az amerikai mezőgazdasági minisztérium adatai szerint Kína a 2024 júniusáig tartó évben a globális búzaimport 6%-át adta. Az ország alacsonyabb bevitele nyomást gyakorolhat a chicagói referencia-búzaárakra, amelyek továbbra is 6 dollár alatt maradnak, miután júliusban négyéves mélypontra, 5,14 dollárra estek. A kínai Sinograin állami raktározó vállalat hétfőn bejelentette, hogy új raktározási helyszíneket tervez Északkelet-Kínában, hogy bővítse a 2024-ben betakarított hazai kukorica felvásárlását. Ez a lépés is azt mutatja, hogy az ország a hazai termelés felé fordul, ami további nyomást gyakorolhat a nemzetközi gabonapiacra.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?